Tero Kallio – autohullu luita ja ytimiä myöten

11.5.2025
Kuva Marko Jokela

Autoalan vaikuttaja ja tehoverkostoituja suree jokaista harrasteautoaan, josta täytyy luopua. Lapsuuden väkevin haave on sittemmin toteutunut ja se on Porsche 911.

Le Mans on kilpa-autoiluelokuvien klassikoksi noussut elokuva vuodelta 1971. Pääosassa oli kilpa-ajajanakin kunnostautunut Steve McQueen. Elokuva kuvaa Le Mansin 24 tunnin ajoa vuonna 1970. Vähäeleisen elokuvan ensimmäisen 38 minuutin aikana ei esitetä yhtään repliikkiä, eikä McQueenin hahmo puhu loppuelokuvankaan aikana paljoa.

Tero Kallion kanssa on toisin. Lounastaminen on yhtä repliikkiryöppyä. Tarinaa tulee ja hauskoja sattumuksia riittää.

Kallion ranteessa on neliskanttinen ja näyttävä TAG Heuerin Monaco-kello eli juuri se kellomalli, jollainen Steve McQueenilla oli Le Mans -elokuvassa ja ikonisissa promovalokuvissa.

–  En ole oikeastaan kelloharrastaja, mutta tämä on autoharrastajan harrastuskello, Kallio perustelee.

En kysy kellon ostohintaa, koska Kallio ei sitä kertoisi, mutta ihan niin tyyris se ei tietty ole kuin juuri se Steve MacQueenin ranteessa ollut kelloyksilö, joka myytiin vuonna 2020 huutokaupassa 2,2 miljoonan dollarin hinnalla.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 9 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.