Käyttötesti: CF Moton ensihuollossa kävi hupsis – pyörä pajalla koko päivän

Kuva Tuomas Rajala

On käyttötestipyörä CF Moto 800 MT-X:n ensimmäisen huollon aika, sillä mittariin on pyörähtänyt ensimmäinen tonni.

Olen saapunut Järvenpäässä sijaitsevaan Rothwork Motors -huoltoliikkeeseen, jossa CF Moto 800 MT-X:n ensimmäinen huolto on määrä suorittaa. Kyseessä on yksi kolmesta merkkiä huoltavista liikkeistä pääkaupunkiseudulla. Olen varautunut noin parin tunnin mittaiseen huolto-operaatioon, sillä suunnilleen sen verran kaksipyöräisen ensihuolto ottaa aikaa.

Uuden moottoripyörän omistajalle saattaa tulla yllätyksenä, että prätkissä noudatetaan edelleen huolto-ohjelmaa, jossa ensimmäinen huolto suoritetaan 1000 kilometrin tuntumassa. Vastaavaa käytäntöä ei enää ole automaailmassa, sillä siellä ensihuoltoon mennessä kilometrejä voi olla helposti 15 000.

Syitä aikaiselle ensihuollolle on useampia. Merkittävin niistä lienee moottorin sisäänajo.  Uuden moottorin liikkuvat osat ja metallipinnat eivät ole täysin hioutuneet paikalleen. Tämä saattaa irrottaa pieniä metallihiukkasia, jotka sekoittuvat öljyn sekaan. Ensimmäinen öljynvaihto poistaa hiukkaset, jotta ne eivät pääse aiheuttamaan kulumia.

Moni voisi sanoa prosessin olevan hätävarjelunliioittelua, mutta tuskin moisesta haittaakaan on. Öljynvaihto on prosessina yksinkertainen ja verrattain edullinen, sillä moottoripyörän öljymäärä on pieni. Kovin suurta laskua ei tule myöskään öljynsuodattimen vaihtamisesta.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 9 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat