Formula 1 Unkarin GP: pistetaistelu kiristyy
Hungaroring tarjosi jälleen vauhdikkaan ja viihdyttävän kilpailun, joka saattaa merkitä murroskohtaa kauden mestareita selviteltäessä.
Unkarin Hungaroringillä ajettiin jälleen vauhdikas F1-kilpailu, joka sisälsi lajille ominaista draamaa puoleen ja toiseen.
Suomalaisten osalta huomio keskittyi Kimi Räikkösen kilpailuun, suomalaisen raivottua tiensä kärkijoukkoon aika-ajojen huonon tuurin jälkeen. Lopulta radan nopeinta tahtia pitänyt suomalainen kamppaili viimeiset kierrokset viidennestä sijasta Max Verstappenin kanssa mutta hollantilaiskuljettaja sai pidettyä sijoituksensa, osin kyseenalaisin tempuin. Turhautuneesti kuudenneksi jäänyt Räikkönen vei silti nimiinsä kilpailun nopeimman kierroksen.
Red Bull vastaan Ferrari oli teemana myös heti seuraavilla sijoilla, sillä Daniel Ricciardo sai pidettyä Sebastian Vettelin aisoissa ja samalla australialaiskuljettaja näpäytti myös tallitoveri Verstappenia. Alati hymyilevän Ricciardon hyvästä suorituksesta palkinnoksi irtosi viimeinen vapaa paikka palkintokorokkeella. Red Bullin ja Ferrarin MM-pistetaistelu sen sijaan käy kiivaana.
Mercedeksen 1-2 -voitto ei varmasti yllätä ketään, mutta merkittävää oli järjestys. Hiukan myöhässä kauteen herännyt Lewis Hamilton ohitti Nico Rosbergin heti lähdössä ja sai pidettyä saksalaiskuljettajan takanaan kilpailun loppuun saakka. Hamilton löysi itsestään ja autostaan aina lisää vauhtia kun sitä tarvittiin, joten ei ihme, että hänellä on nyt eniten voittoja Hungaroringiltä. Samalla kääntyi myös MM-pistetaistelu, Hamiltonin siirryttyä lopulta johtoon Rosbergin raudanlujan alkukauden jälkeen.
Valtteri Bottas jatkoi keskikastin huonolla puolella olevaa aika-ajosuoritustaan yhtä vaisulla kilpailusuorituksella. Tuloksena yhdeksäs sija Williamsille vaikealla radalla. Tiimitoveri Felipe Massa ei saanut pelastettua jo aika-ajoissa sotkettua kilpailua, joten tuloksena sija 18.
Tuloslistan yllättäjä oli Fernando Alonso, joka löysi McLarenista tarpeeksi vauhtia seitsämänteen sijaan. Tallitoveri Jenson Button joutui lopulta keskeyttämään teknisten vikojen vuoksi. Samalla brittikuljettajasta tuli kilpailun ainoa keskeytys.
Seuraavan kerran F1-sirkus jatkuu jo viikon kuluttua Saksan Hockenheimringillä, jonka jälkeen vuorossa on sarjan kesäloma.
Alustava tuloslista Unkarin GP:stä:
Sijoitus | Kuljettaja | Talli |
1. | Lewis Hamilton | Mercedes |
2. | Nico Rosberg | Mercedes |
3. | Daniel Ricciardo | Red Bull |
4. | Sebastian Vettel | Ferrari |
5. | Max Verstappen | Red Bull |
6. | Kimi Räikkönen | Ferrari |
7. | Fernando Alonso | McLaren |
8. | Carlos Sainz | Toro Rosso |
9. | Valtteri Bottas | Williams |
10. | Nico Hülkenberg | Force India |
11. | Sergio Peréz | Force India |
12. | Jolyon Palmer | Renault |
13. | Esteban Gutiérrez | Haas |
14. | Romains Grosjean | Haas |
15. | Kevin Magnussen | Renault |
16. | Daniil Kvyat | Toro Rosso |
17. | Felipe Nasr | Sauber |
18. | Felipe Massa | Williams |
19. | Pascal Wehrlein | MRT |
20. | Marcus Ericsson | Sauber |
21. | Rio Haryanto | MRT |
DNF | Jenson Button | McLaren |
Lähde: Formula 1 Kuva: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull