Ajoneuvot Autonäyttely Uutinen 20.11.2016
Škoda Superb Sportline – järkevän ei tarvitse olla harmaa
Sportline-varustetaso muokkaa Superbia urheilullisempaan suuntaan.
Keltainen Škoda Superb! Aivot lyövät hetken tyhjää, sitten on on pakko todeta: miksi ei? Järkiautona pidetty Škoda on ennenkin irrotellut väreillä. Erityisesti mieleen ovat jääneet suositun Octavia RS -sporttimallin raikas vihreä ja pohjamaalin harmaa.
Uusi Dragon Green Metallic -väri on Superb Sportlinen yksinoikeus. Vahva keltainen sopii hienosti yhteen Sportlinen mustan maskin ja tavaratilan luukun päälle asennetun lipan kanssa.
Vähemmän erottuvaa sportti-Superbia etsivät voivat toki valita autonsa muista Superbeista tuttuja värisävyjä.
Superb Sportline on nimensä mukaisesti urheiluvarusteltu, ei varsinainen urheilumalli. Konepellin alle voi valita 150–280 hevovoimaisia bensiinimoottoreita tai 150–190 hevosvoimaisia dieseleitä. Vaihteistoiksi tarjotaan voimanlähteestä riippuen käsi- tai kaksoiskytkinvaihteistoja, osan yhdistelmistä saa myös nelivedon kera.
Sportline-varustetaso sisältää 15 millimetriä madalletun urheilualustan, johon voi lisärahalla hankkia sähkösäätöisen DCC-iskunvaimennuksen.
Sisätiloja piristävät Alcantara-verhoillut urheiluistuimet sekä Octavia RS-mallista tuttu pienikehäinen urheiluohjauspyörä.
Škoda Superb Sportlinen hinnat alkavat etuvetoisesta käsivaihteisesta 150 hevosvoimaisesta 1.4 TSI ACT:stä, josta pyydetään 38 756 euroa.