23.5.2025

Päivän kuva: noin 2 000 Porsche 911:tä liikkuu Suomen teillä kesäisin, nyt myös 992.2

Kuva Benjamin Helander

Päivän kuvaan mahtuu viiden eri sukupolven 911, mukaan lukien kaikkein tuorein sekä yksi ilmajäähdytteinen.

Porsche 911 on muun muassa siitä jännittävä urheiluauto, että omistajan niin halutessa se menee myös ihan arkiautona. Tästäkin huolimatta kesäautokausi on myös 911:lle Suomessa sesonkiaikaa, kun noin 2 000 maassa olevaa yksilöä laitetaan samaan aikaan liikenteeseen - sekä ne "arkiautot" että keräilykappaleet.

Suomessa oleviin pariin tuhanteen yksilöön mahtuu jokaisen sukupolven edustajia, onhan niin, että yli 70 prosentin osuuden kaikista reilun 60 vuoden valmistetuista 911:sta arvellaan edelleen olevan maailmalla liikenteessä. Suomeen tuoduista autoista osuus taitaa olla vieläkin suurempi.

911-sukupolvia vasemmalta oikealle: 996, 993, 997 ja 991.

Hyvin moni Porsche 911:n omistaja haluaa auton iästä huolimatta huollattaa omansa Porschen merkkiliikkeessä. Myös aivan alkuperäisimpiä 1960-luvun yksilöitä käy vuosittain kesäkautta varten laittautumassa oikeassa Porsche-liikkeessä. Tämä luo niin sanotusti positiivisen ongelman, sillä juuri ennen kesäkauden alkua Porsche Centereiden huoltoajat ovat varsin kysyttyjä ja jonojakin syntyy.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Viiden sukupolven perhepotretti

Aika harva automalli maailmassa on sellainen, että se olisi säilynyt viiden sukupolven ajan näin selvästi yhdennäköisenä ja tunnistettavana - tai kuten Porsche 911:n tapauksessa, peräti koko 60-vuotisen olemassaolonsa ajan. Chevrolet Corvettekaan ei tätä enää täytä, siirryttyään nykypolvessa merkittävästi erinäköiseen keskimoottorirakenteeseen.

On toki muutoksiakin tapahtunut, kuvassahan matkataan viimeisestä ilmajäähdytteisestä 993-polvesta aina kaikkein tuoreimpaan viime vuonna julkistettuun uutuuteen, 992.2:een, joka on juuri saapunut Suomeen Carrera S:nä, kuvassa etualalla.

Autoista keltainen edustaa todellakin 993-polvea, jota valmistettiin vuosina 1994 - 1998, ja joka oli viimeinen ilmajäähdytteinen 911. Moni Porsche-puristi piti sitä viimeisenä "aitona" 911:nä, ja sen suora seuraaja, 996, ryhmäkuvassa harmaa äärimmäisenä vasemmalla, on vastaavasti kaikkien aikojen eniten kielteisiä tunteita herättänyt 911-sukupolvi, sillä juuri siinä kohtaa tapahtuivat kaikki Porsche-puristien puistatukset, nimittäin siirtyminen nestejäähdytykseen, täysin uuteen koriin ei-pyöreine lamppuineen sekä modernimpaan, tietyllä tavalla valtavirtaisempaan sisustaan. 996-sukupolvea tehtiin vuosina 1997 - 2004.

Paluuta perinteisempään ulkomuotoon toi 997-polvi, ryhmäkuvassa musta keskellä oikealla Carrera 4S:nä. Tätä sukupolvea valmistettiin melko pitkään, vuosina 2004 - 2013, ja tuona aikana sitä ehdittiin tehdä yli 215 000 kappaletta, enemmän kuin yhtäkään toista sukupolvea sitä ennen.

Viimeistä edellisen sukupolven, 991:n edustaja nähdään ryhmäkuvassa äärimmäisenä oikealla oranssinpunaista väriään hohtavana 911 GT3 RS:nä. Tämä yksilö on samalla kuvan porukasta harvinaislaatuisin sekä ratakirein. 991-polven aikana Porsche 911 saavutti vuodesta 1964 lukien miljoonan valmistetun kappaleen rajan. 991:tä valmistettiin vuosina 2011 - 2019, seuraajan ollessa 992, jonka elinkaaripäivitysversio puolestaan 992.2 on.

Lähde: Porsche

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat