Käyttötesti: Dacia Dusterin tietoviihde ei ole uusinta uutta – mutta haittaako se?

Kuva Jari Saarentaus, Aake Kinnunen
Dacia Duster käyttötesti

Dusterin tietotekniset piirteet eivät ehkä pärjää uusimmille sähköautoille, mutta toisaalta niissä ole juuri mitään ärsyttävääkään.

Uuden polven Dacia Dusterin myötä romanialaismerkin crossover otti ison loikan digitekniikassa. Kuljettajan seitsemäntuumainen mittaristonäyttö kuuluu nyt asiaan ja tietoviihdejärjestelmällä on 10-tuumainen näyttö. Hyvin varusteltuna autoomme kuuluu Media-toimintojen lisäksi navigointi.

Eri ominaisuudet paljastavat kuitenkin armotta, että Dusterin prosessointiteho on vähän vanhahtavaa. Esimerkiksi mittaristonäkymän vaihtaminen näennäisesti eri vaihtoehtojen välillä aiheuttaa autossa pienen mietintätauon. Ehkä lienee onni onnettomuudessa, että näkymät eivät juuri eroa toisistaan, joten niiden välillä on vain vähän mieltä vaihdella.

Dacia Duster mittaristo

Sama verkkaisuus koskee kosketusnäyttöä, joka reagoi viiveellä. Nelivedossa mielenkiintoisin toiminto on maastoajonäkymä, joka kertoo kallistuskulmat ja nelivedon voimanjaon, joskin tiheämpi päivitystahti sopisi voimanjakonäyttöönkin.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 9 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat