12.6.2026

Yli 100 metriä ratissa sokkona – puhelimen käyttö ajaessa on valitettavan yleistä, syynä on usein arjen kiireet

Kuva LähiTapiola ja Moottorin arkisto
kännykän käyttö autossa puhelin

LähiTapiolan teettämästä kyselystä selviää, että puhelimen käyttö on melko yleistä suomalaisten liikennekäyttäytymisessä. Puhelimeen keskittyminen ratissa voi aiheuttaa vakavia seurauksia. Vaaratilanteisiin joutuu kuitenkin todennäköisemmin kiireen kuin iän takia.

Miltei viidesosa suomalaisista on joutunut liikenteessä vaaratilanteeseen puhelinta näppäilleen tai käyttäneen kuskin takia, selviää LähiTapiolan teettämästä Arjen katsaus -kyselystä. 14 prosenttia vastaajista kertoi joutuneensa läheltä piti -tilanteeseen ja 3 prosenttia peräänajokolariin tai muuhun onnettomuuteen.

Yleisin ikäryhmä vaaratilanteisiin joutuneista on 25–34-vuotiaat vastaajat. Heistä jopa 24 prosenttia on joutunut läheltä piti-tilanteeseen, 5 prosenttia peräänajokolariin ja 1 prosentti muuhun onnettomuuteen, kuskin puhelimenkäytön takia. Kyselyyn vastasi 1 024 henkilöä aikavälillä 20.-27.2.2026.

– Luvut ovat hätkähdyttävän suuria. Vähänkään kovemmilla nopeuksilla yksi vilkaisu puhelimeen tarkoittaa käytännössä sitä, että ajat yli 100 metrin matkan sokkona. Tuskin kukaan lähtisi rattiin silmät sidottuina, mutta puhelinta näppäillessä riskiä ei samalla tavalla hahmoteta, sanoo LähiTapiolan ajoneuvokorvauksista vastaava palvelujohtaja Heli Vuori.

Seuraukset voivat olla vakavia. LähiTapiolan korvauspalvelussa on ratkottu esimerkiksi vahinkoja, joissa kuljettajan huomio on ollut puhelimessa jopa suurissa maantienopeuksissa, eikä tämän takia ole huomannut tielle pysäköityä toista ajoneuvoa ajoissa. Liikenneonnettomuuksien tutkijalautakuntien mukaan puhelimen käyttö on taustariskinä keskimäärin vähintään 3–5:ssä kuolemaan johtaneessa liikenneonnettomuudessa joka vuosi.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Syynä kiire, ei nuori kuski

Vuoren mukaan on huomiota herättävää, että nuorimmat kuskit eivät kuitenkaan korostu puhelimen käytöstä johtuvissa läheltä piti -tilanteissa tai onnettomuuksissa, vaikka he ovat käytännössä kasvaneet puhelin kädessään.

– Vaaratilanteeseen päätyy todennäköisimmin ruuhkavuosia elävä kolmekymppinen, joka suhaa päiväkodin tai koulun, työpaikan, kaupan ja harrastusten väliä ja yrittää kuljetusrallin keskellä hoitaa koko elämäänsä puhelimella. Riskin aiheuttaa kuormitus, ei kokemattomuus.

puhelimen käyttö autossa

Kyselytulosten mukaan kaikissa alle 65-vuotiaiden ikäryhmissä läheltä piti -tilanteita tai onnettomuuksia oli kuitenkin sattunut yli kymmenesosalle.

– Keskittymiskyvyn rakoilu on laaja yhteiskunnallinen ilmiö. Kaikki me tiedämme, ettei puhelinta tule vilkuilla auton ratissa, mutta monen näyttää silti olevan vaikea sitä vastustaa. Jos itsehillintä ei riitä, kannattaa asettaa älypuhelin ajotilaan, joka mykistää ilmoitukset ja näin vähentää häiriöitä ajon aikana, Vuori sanoo.

Puhelimen voi asettaa lähettämään automaattisen viestin, että kuski on ratissa. Toinen hyvä vaihtoehto on asettaa puhelin ajamisen ajaksi niin kauas, ettei sitä vahingossakaan yletä ottamaan käteen.

– Takakontti on aika varma valinta. Yhtään viestiä ei tarvitse lukea ratissa, mutta yhdenkin vilkaisun seuraukset voivat kulkea mukana loppuelämän, Vuori ohjeistaa.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat