26.5.2025

Koeajo: Skoda Kodiaq RS – rallinalle murisee

Kuva Tuomas Rajala

Skoda Kodiaq RS:n kaltaiset automallit käyvät alati harvinaisemmiksi. Kyseessä on nimittäin automalli, jonka voimalinjasta ei löydy käytännössä mitään sähköistystä.

Painan Skodan starttinappia, ja pellin alla murahtaa. Tai no pellin ja pellin. Kodiakin takakontissa oleva logo juontuu sanoista Rally Sport, ja sellaista tunnelmaa tavoitellaan myös uuden Kodiaq RS:n kohdalla. Pääasiallisesti RS tarkoittaa Skoda-malliston kohdalla tavanomaista ruudikkaampaa voimalinjaa, ei niinkään kykeneväisyyttä ralliin.

Palataanpa vielä hetkeksi murinaan. Kodiaq RS esitteli jo edellisessä sukupolvessaan järjestelmän, joka nostattaa tunnelmaa äänimaailman näkökulmasta. Auton pohjassa on kaiutin, joka puskee ilmoille mureaa pörinää.

Kyseessä on siis järjestelmä, joka saa Skodan vaikuttamaan sylinterilukuaan vaikuttavammalta. Kodiaq RS:n voimanlähde on nelisylinterinen, mutta kaiuttimen avulla fiilis on enemmänkin kuusisylinterinen. Kaiutin puskee ilmoille äänimaailmaa, joka ei aivan vastaa totuutta.

Järjestelmä on kaksiteräinen miekka. Se tuo samaan aikaan sporttista tunnelmaa, mutta kuskin takaraivossa on koko ajan olo, että homma on käytännössä teatteria. Pohjassa oleva kaiutin tunkee äänimaailmaa ulospäin, ja sisäkaiuttimet hoitavat tunnelman sisällä.

Ulkopuolen äänimaailma on kieltämättä mukava. Rallinalle murisee kuin kuusisylinterinen voimakone, ja Skodan lähestymisen kuulee kaukaa. Päät kääntyvät, ja tietämätön saattaisi luulla, että konepellin alla on suurempikin moottorilohko.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Lisää tehoa peliin

Suorituskyvyn näkökulmasta ei valehdella, sillä Kodiaqin uusi RS-moottori on entistä tehokkaampi, ja tarjoaa näin ollen mukavasti suorituskykyä. Voimanlähde on nelisylinterinen, ja kaksilitrainen bensaturbo. Moottori on tuttu esimerkiksi Octavia RS:stä.

Nelikko kehittää 20 hevosvoimaa entistä enemmän, eli huipputeho kirjoitetaan lukemaan 265 hevosvoimaa. Vääntöä on puolestaan 400 Nm, mikä on bensiiniturbolle hyvä lukema. Sähköistyksellä vääntöä ja tehoa olisi saatu helposti lisää, mutta tätä Skoda-leirissä ei ole haluttu tehdä.

Hyvää ja huonoa

  • Muhkea bensaturbo
  • Mukava alusta
  • Ohjaamon fyysiset kontrollit
  • Keinotekoinen äänimaailma
  • Suomen autovero
  • Keinotekoinen äänimaailma

Tunne siitä, että RS-nallen voima syntyy polttomoottorin voimalla, on jollain hassulla tavalla huumaava. Autojen sähköistyessä tehoon on ikään kuin tottunut, eikä 350–400 hevosvoimaa tunnu tänä päivänä kovinkaan kummalliselta lukemalta, kun moinen napataan sähkömoottorista.

Skodan 265 polttomoottorin tuottamaa hevosvoimaa tuntuvat hyvältä. Moottori reagoi kaasuun maltillisella viiveellä, ja voimaa on käytössä jo alakierroksilla. Maksimivääntö saadaan 1650 kierroksen kohdalla, joten tuntuma on mukavan väkevä. Suorituskykyä riittää myös liukkaalla, sillä nalle on nelivetoinen.

Vaihteistona toimii 7-lovinen DSG, joka on tätä nykyä niin monessa liemessä keitetty, että tuntuma on hiottu huippuunsa. Vaikka RS-maailmassa saattaisi kuvitella hamuavansa manuaalivaihteistoa, niin rehellisyyden nimissä on tunnustettava, ettei sellaiselle ole oikeasti mitään tarvetta.

Voi miten mukava alusta

Erot eri ajotilojen välillä ovat vaihteiston suhteen suuria, sillä Sport-ajotilassa vaihteisto jättää vaihdot roikkumaan korkealle kierrosluvulle. Comfortilla vaihdot hoidetaan alhaisella kierrosluvulla, sillä koneen alhainen maksimivääntö sallii moisen.

Vaikka kyseessä on sporttimalli, ei Kodiaq RS ole millään tasolla urheiluautomainen. Kyseessä on suorituskykyinen katumaasturi, jonka tarkoituksena on olla mukavuuspainotteinen, ei sporttinen. Tämä on hyvä, sillä kukaan ei oikeasti halua ajaa kivirekimäisellä SUV:lla.

RS:n alusta on käytännössä vastaava kuin muussakin mallistossa, eli jousituksen puolesta sporttimalli ei tarjoa poikkeusta muuhun mallistoon. Eikä sille edes ole tarvetta, sillä alusta säätyy ajotilan mukaan. Se on myös sport-ajotilassa sopivan mukava.

Comfort-ajotilassa jousituksesta kuoriutuu vieläkin mukavampi. Tuntuma on sellainen, että kesken koeajon on pysähdyttävä tarkistamaan, löytyykö alustasta ilmapussit. Uusitussa alustassa iskunvaimentimien sisään- ja ulosjouston säädössä käytetään kahta erikseen ohjattavaa venttiiliä, joten säätö on aiempaa nopeampaa, ja tapahtuu laajemmalla alueella.

Kodiaq RS on monella tavalla mukava matkakumppani. Alusta on onnistunut, samoin voimalinja. Myös istuinmukavuus on kohdallaan, ja kontrollit ovat emokonsernin hipaisukoskettimista poiketen pääosin fyysisiä. Tämä parantaa ajokokemusta yllättävällä tavalla.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kantaa kilonsa hyvin

Vaikka kyseessä on kookas automalli, tuntuu Kodiaq RS ketterältä. Kaupungissa Skoda tuntuu mittojaan sirommalta, mutta maantiellä koko tuo vakautta. Massan huomaa moottoritien rampeissa, mutta muualla se kantaa painonsa eleettömästi.

Jo perusmallisessa Kodiaqissa ohjaamo on tyylikäs, mutta RS-versio vie homman pykälää pidemmälle. Etuistuimet on muotoiltu sporttisesti, mutta arkiajoon sopivaksi. Etujakkaroissa on hyvin säätömahdollisuuksia, ja reisituen saa pitkille matkoille sopivaksi.

Muiden Skoda-mallien tavoin läsnä on iso liuta simply clever -ratkaisuja, jotka parantavat tilankäyttöä ohjaamossa ja tavaratilassa. Yksi loistava ratkaisu ovat keskikonsolin monitoimirullat, jotka toimivat ohjelmoitavina säätiminä esimerkiksi ajotilojen valinnalle ja puhaltimien säätimille, sekä lukuisille muille toiminnoille.

Skoda Kodiaq RS on monella tapaa tuulahdus menneestä, mutta tavalla, joka tuntuu kaiken sähköistyksen keskellä tuoreelta. Kun polttomoottori ja tehostusäänten yhdistelmä loihtii voimaa vetäville pyörille, leimahtaa rintaan lämmin tunne.

Lämpöä tosin kaikkoaa, kun RS:n hintalappu ladataan tiskiin. Koska voimalinjassa ei ole autoverotusta ohjaavaa sähköistystä, maksaa RS vähintään 71 000 euroa. Veron osuus summasta on yli 18 000 euroa. Eroa esimerkiksi ladattavaan hybridiin syntyy reilut 15 000 euroa. 60 lisähevosta siis maksaa melko suolaisesti.

Skoda Kodiaq 2.0 TSI 4x4 RS DSG

BENSIINIMOOTTORI, neliveto

4-syl. dieselmoottori 1 968 cm3

7-v. kaksoiskytkinvaihteisto

195 kW (265 hv), 400 Nm

WLTP-kulutus 8,2 l/100km

CO2-päästöt 187 g/km

Suorituskyky 0–100 km/h 6,3 s

huippunopeus 231 km/h

Mitat

Pituus 4 758 mm

Leveys 1 864 mm

Korkeus 1 674 mm

Akseliväli 2 791 mm

Tavaratila 910 l

Omamassa 2 105 kg

perävaunu 2 500 / 750 kg

Euro NCAP 5 tähteä (2024)

Takuu 2 vuotta

Hinta alkaen  71 680 €

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat