21.5.2025

Nissan Micran kuudes sukupolvi astui esiin täyssähköisenä – Vuoden Auto jo syntyessään?

Kuva Nissan

Täysin uusi Nissan Micra jatkaa luotetun pikkuauton tarinaa lainaamalla perustansa palkitulta Renault 5:ltä. Perusta on siis hyvä, mutta Micralta vaaditaan nyt myös erottautumiskykyä.

Nissan on ollut kiistämättä viime aikoina otsikoissa hälyttävän taloustilanteensa ja kariutuneiden Honda-liittoneuvotteluidensa kautta, mutta toisaalta myös uutuusmalleista on riittänyt jutunjuurta. Täällä Euroopassa luvassa on yhteensä kolme uutuusmallia noin vuoden sisällä tästä hetkestä.

Ensi vuoden puolella odottaa uusi, kolmannen polven Juke, tuonnempana tänä vuonna on määrä lanseerata kolmannen polven Leaf, ja juuri nyt saimme käsiimme järjestyksessään kuudennen sukupolven Micran. Kaikkia näitä yhdistää täyssähköisyys.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Perustaltaan Vuoden Auto

Nissan Micra on 42 vuoden historiallaan yksi tunnetuimmista ja eniten valmistetuista pikkuautomallinimistä. Kuten ainakin videopelejä pelanneet saattavat tietää, jossain päin maailmaa auto on tunnettu myös nimellä Nissan March, mutta viidennestä sukupolvesta eteenpäin tämä Nissanin B-segmentin ohjus on ollut lähinnä Euroopan markkinoita varten suunnattu tuote.

Juuri lanseeratussa kuudennessa polvessaan Micra on eurooppalaisempi kuin koskaan. Auton design on peräisin Nissanin Euroopan muotoilustudiolta Lontoosta, auto valmistetaan Ranskan Douai'ssa, ja sen perustana on allianssikumppani Renaultin AmpR Small, minkä kautta auto on hyvin läheistä sukua tuoreelle retrosähköauto Renault 5:lle.

Renault 5 ja sen sporttisempi sisar Alpine A290 saivat aiemmin tänä keväänä kunnian tulla nimetyiksi Euroopan Vuoden Autoksi 2025. Näin "kriitikoidenkin keskuudessa" pidetty ranskalaisparivaljakko on täten varsin hyvä lähtökohta uudelle Micralle. AmpR Small tarkoittaa Micralle myös sitä, että auto on jatkossa pelkästään täyssähköinen. Kompromisseja ei siis ole tarvinnut tehdä, kun on saatu suunnitella perusrakenne pelkästään sähköautolle, sen sijaan, että olisi tarvinnut samalla miettiä polttomoottorin mahduttamista sekaan.

Täyssähköisyys tarkoittaa uuden Micran kohdalla sitä, että tarjolle tulee kaksi akkukokoa, ja niiden mukana kaksi eri tehoversiota.

Lähtötason versio kulkee 40 kilowattitunnin akulla, ja siinä on 90 kilowatin ja 225 newtonmetrin sähkömoottori. Isommalla 52 kilowattitunnin akulla kulkevassa versiossa on puolestaan 110 kilowatin ja 245 newtonmetrin sähkömoottori. Käytännön kannalta merkittävimmät eroavaisuudet malliversioiden välillä liittyvät toimintamatkaan, joka on 40-kilowattituntisessa alustavasti 310 kilometriä ja 52 kWh:n akulla vastaavasti 408 kilometriä alustavan arvon mukaan.

Isompiakkuisessa versiossa kuvaan astuu myös usein kysytty akun esilämmitys. Lämpöpumppu on vakiona aina. Micraa voi ladata parhaimmillaan 100 kilowatin pikalaturilla, jolloin akku saadaan 15:stä 80:aan prosenttiin puolessa tunnissa. Niin ikään Vehicle-to-load -virranulosotto tulee olemaan vakiovaruste Micrassa.

Micran kuljettajalla on käytössään yhteensä neljä ajotilaa, nimittäin comfort, eco, sport ja perso. Niistä täysi suorituskyky on käytössä sport-asetuksella, jolloin kesympi versio kiihtyy nollasta sataan yhdeksässä sekunnissa ja voimakkaampi kahdeksassa. Huippunopeus on molemmilla 150 km/h.

Heille, jotka taittavat myös mökkireissunsa Micralla kerrottakoon, että 500 kilon kärry sopii peräkoukkuun. Kärryä toki tarvitaan vain, jos 326 litran perustavaratila tai reilun tuhannen litran tila takapenkit kaadettuna loppuvat kesken.

Kuinka erottua palkitusta sisaresta?

Tämä kysymys on perusteltua esittää, ja yhtä perustellusti Nissan on valmistautunut siihen vastaamaan.

Lähtökohtahan on se, että Micra on teknisesti lähes täysin sama auto kuin palkittu ja vahvan persoonan omaava ranskalaissisar, joka myös valmistetaan samalla tuotantolinjalla, ja jossa jopa ohjauksen sekä alustan säädöt ovat samat kuin Renaultissa. Mikä siis saa asiakkaan valitsemaan näistä nimenomaan Micran?

Yleisen käsityksen mukaan autovalinta on tavallisesti enemmän tunnevalinta, ja ainakin tässä Micralla on paikka iskeä. Samalla tavalla kuin Renault 5 on retromalli, myös Micran muotoiluun on otettu inspiraatiota vuosien takaa. Selkeänä katseenvangitsijana toimivat pyöreät etuvalot ovat viittaus Nissanin 1990-luvun alun hauskoihin retrohenkisiin malleihin kuten Figaroon ja Pao'on. Valoissa on myös näyttävä tervetulotoiminto, ja ne tekevät Micrasta sympaattisen näköisen.

Niin ikään sisätiloja on Micrassa onnistuttu personoimaan, ja niissä on käytetty jossain määrin eri materiaaleja kuin Renaultissa.

Myös ajokokemuksen kannalta sisarusten väliltä löytyy yksi aika isokin ero. Micran regeneratiiviseen jarrutukseen kuuluu nimittäin niin kutsuttu yhden polkimen toiminto eli siinä tilassa päästämällä voimapolkimen kokonaan, auto pysähtyy aina nollaan asti.

Kaiken tämän päälle on totta kai todettava, että Micralla on myös huomattava valmis asiakaspohja, jonka tosin täytyy nyt siirtyä kerralla polttomoottoriautosta sähköautoon. Kuitenkaan missään nimessä nollasta Nissanin ei tarvitse lähteä uutuudelle asiakaskuntaa keräämään, ja täyssähköisyys sekä persoonallinen ilme ovat varmasti tekijöitä, jotka houkuttelevat Micralle myös kokonaan uusia asiakkaita.

Lähde: Nissan

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat