14.2.2025

Vene 25 Båt: Boston Whaler 250 Outrage – Messujen avoveneenä palkittu ja kaiken lisäksi uppoamaton

Kuva Benjamin Helander

Amerikkalainen Boston Whaler on tunnettu veneidensä mainostamisesta uppoamattomina. 250 Outragen suoranaista raivoa lisää vielä entisestään se, että vene on kruunattu Messujen avoveneeksi 2025.

"Boston Whaler 250 Outrage on poikkeuksellisen kyvykäs avovene, jossa on riittävästi tilaa toteuttaa veneen monikäyttöisyyttä. Hinta on kiistatta korkea, mutta myös rakenteet, laatuvaikutelma ja viimeistely ovat huippuluokkaa."

Näin kuuluivat Vene 25 Båtin Messujen veneet valinneen raadin perustelut Boston Whaler 250 Outragen kohdalla, joka siis nousi Messujen avoveneeksi AMT 150 R:n ja Yamarin Cross 55 BR:n ohi.

Yhdysvaltain Floridassa valmistettu Boston Whaler 250 Outrage on suorituskykyinen kalastus- ja huvivene. Kuten myös raadin perusteluissa nousee esiin, veneen rakenne on luokassaan poikkeuksellisen hyvä vaativiinkin olosuhteisiin. Boston Whalerille nämä asiat ovat olleet ylpeyden ja suorastaan ylpeilyn aihe.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Ei suostu uppoamaan

Vuonna 1958 nimensä mukaisesti Bostonissa perustettu ja vasta myöhemmin Floridaan tuotantonsa siirtänyt Boston Whaler on erityisen tunnettu veneidensä markkinoinnista "uppoamattomina".

113 vuotta sitten erästä nelipiippuista matkustajalaivaa mainostettiin tuolla samalla termillä, ja kuinkas kävikään. Tässä tapauksessa kyse on kuitenkin Boston Whalerin veneiden lasikuiturungosta. Valmistajan kuuluisissa mainoksissa vene kelluu vesillä, kun veneilijä sen kyydissä alkaa sahaamaan sitä moottorisahalla poikittaissuunnassa keskeltä kahtia. Kun vene on kahdessa osassa, kuljettaja istahtaa peräpuoliskoon (koska perämoottori), kiinnittää sen köydellä etupuoliskoon, hinaten sen peräpuoliskolla rantaan.

Boston Whalerin mainonnan tapa kuvata veneidensä uppoamattomuutta sahaamalla niitä kahtia on tietysti satiirinen ääriesimerkki ja osa markkinointitaktiikkaa, mutta kun esimerkiksi kalastusveneellä suuntaa kovemmille vesille, alkaa veneen rungolta toivoa erityistä lujuutta sekä sitä, ettei vene suostu uppoamaan, vaikka se hörppäisi itsensä laitojen yli vettä täyteen.

Nykyisin Boston Whaler ei todellakaan ole ainoa venevalmistaja, joka näihin spekseihin pystyy, mutta amerikkalaisvalmistajan veneiden rakenne on silti luokassaan edelleen ihan maailman huippua, ja muun muassa Yhdysvaltain rannikkovartiosto luottaa Boston Whalerin veneisiin rannikkopartiotehtävissä sekä suurilla joilla.

Outrage kalastusvene

Boston Whaler 250 Outragen rungon kestävyysominaisuuksia tuli jo kuvailtua, joten kurkataanpa sitten mitä muuta Messujen avovene 2025 ominaisuuksillaan tarjoaa.

Venehän on mallimerkintänsä mukaisesti 25 jalkaa eli 7,75 metriä pitkä. Leveyttä veneellä on 2,74 metriä. Nämä ulkomitat antavat puitteet maksimissaan jopa 12 hengelle. 250 Outrage painaa enimmillään 3,3 tonnia ja kantavuus on 1 650 kiloa. Veneen keskellä on hallitseva katettu ohjauspulpetti, jonka alle on kätevästi piilotettu WC-tila, ja myös kalastukseen liittyvälle tarpeistolle on oma tilansa.

Boston Whaler 250 Outragessa on aiemmin korostetulla tavalla vahva runko, ja kun tämän yhdistää joko yhteen tai kahteen Mercuryn perämoottoriin - tehosuositus on 350 ja 450 hevosvoiman välillä - tuloksena on todella valtamerikelpoinen kalastusvene. Harvassa ovat siis vuosittain Itämeren näkövinkkelistä ne kelit, joihin Boston Whaler 250 Outragella ei suorituskyvyn puolesta uskaltaisi lähteä.

Boston Whaler 250 Outrage on venemessuilla esillä osastolla 7d150.

Lähde: Boston Whaler Boats

Vene 25 Båt: Saxdor 340 GTWA – Messujen retkivene levittää siipensä

Vene 25 Båt: näin toimii Volvo Pentan dieselsähköinen hybridivoimanlähde veneeseen

Vene 25 Båt: Messujen kalastusvene kääntyi ukrainalaisvalmisteisten veneiden voitonjuhlaksi

Vene 25 Båt: Arrofoil 25 Cabin – tämä ruotsalainen hydrofoilivene säästää sähkön sijasta rutkasti bensaa

Vene 25 Båt: Messujen veneet neljässä kategoriassa on nyt palkittu

Vene 25 Båt: Silver Condor Cabin – pitkästä pyrstöstä on hyötyä

Alle kaksi kuukautta starttiin: Vene 25 Båt on kalaisampi kuin koskaan

Norwegianin matkustajamäärät kasvoivat talvikuukausina merkittävästi

Toyota C-HR+

Koeistuttu: Toyota C-HR+ on japanilaisvalmistajan uusi aluevaltaus sähköautomaailmaan

Rentoa risteilymatkaa: Itämeri on matkustajaliikenteelle turvallinen

Alfa Romeo Junior saa nelivedon ja lisää urheilullisuutta

Käyttötesti käytetyllä: Mercedes-Benz S124 Classic Data -arvioinnissa, osa 3 – syynissä kori, lasit ja alusta

Nakkaatko renkaat ulkovarastoon säilytykseen? Se saattaa pilata kumit ennätysajassa

Isot kaupungit huolissaan – liikenteen kehittämisen rahoitus ei ole riittävää ja näyttää laskevan

Holtiton ajelu kuriin, promilleraja sähköpotkulautailuun – tavoitteena kuripaketti 1.5. alkaen

Sportti-Audi paljastui parin vuoden jälkeen pahasti kolaroiduksi – myyjä tarjosi 500 euron hyvitystä, toinen autoliike ei huolinut autoa edes vaihdossa

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat