Näin Toyota C-HR:n ilmastointia käytetään etänä sovelluksen kautta

Kuva Lauri Siltala & Rikhard Wacker

Sähkö- ja hybridiautojen etäkäyttö on yhä yleisempää. Sovelluksilla pystyy autosta riippuen tekemään vaikka mitä ovien avaamisesta auton peruuttamiseen itsenäisesti parkkiruudusta pois. Yleinen käyttötarkoitus on myös ilmastoinnin etäkäynnistys. Mutta miten se toimii käyttötestiautossamme Toyota C-HR:ssä?

Jo yli puoli vuotta Moottorin käyttötestissä ollut Toyota C-HR on kokenut jo kaikenlaista sydäntalven ankarista oloista aina juhannuksen mökkimatkalle asti. Nyt keskikesän paahteiden saavuttua ilmastoinnille on kova tarve niin kotona, kuin myös Toyotassa. Onneksi ainakin jälkimmäisestä se löytyy.

Itse en ole puhelinsovellusten kanssa yhtä nirso kuin kollegani, joten latasin mielelläni MyToyota sovelluksen, jotta pääsen syynäämään kaikki mahdolliset asetukset ja valikot läpi. Suurin mielenkiintoni oli kuitenkin ilmastointi ja sen etäkäyttö. Minulla on ennakkoon jo hieman kokemusta sähkö- ja hybridiautojen ilmastoinnin etäkäytöstä ja se kokemus on pääosin ollut huonoa.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 8 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat