2.2.2026

Pikakoe: Osramin akkukäyttöinen jääkaavin tekee talviaamusta helpomman

Kuva Manu Tuppurainen

Auton ikkunajään raappaaminen perinteisellä kaapimella voi olla talviaamun tuska. Osramin sähköinen Icescraper 010 lupaa helpottaa hommaa akkuvoimalla ja pyörivällä terällä – jää lähtee ilman käsivoimia.

Talviaamu ja sitkeää jäätä auton lasipinnoilla. Tuttu tuska, ikkunoiden puhdistaminen kaapimalla käy melkein aamujumpasta.

Osram on tuonut markkinoille Icescraper 010 -kaapimen, joka toimii akulla. Se on selkeästi suunniteltu korvaamaan käsivoimaa silloin, kun jää on tiukasti kiinni lasissa. Laitteen sydän on moottorin pyörittämä muovinen raaputusterä, joka rikkoo jään mekaanisesti. 

Käyttö on yksinkertaista: laite käynnistetään, painetaan kevyesti lasia vasten ja annetaan pyörivän liikkeen murtaa jää. Käyttäjän tehtäväksi jää lähinnä ohjata laitetta, ei varsinaisesti raapia.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Tehokas kuin mikä

Käytännössä tämä tuntuu heti erilaiselta kuin manuaalinen raappa. Kun jää on kovaa ja yhtenäistä, sähköinen skraba etenee tasaisesti ilman, että ranteeseen tai olkapäähän kohdistuu suurta rasitusta. Pyörivä terä murtaa jään, eikä työ vaadi jatkuvaa voimankäyttöä, mikä tekee käytöstä yllättävän vaivatonta kylmänä aamuna.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 8 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentit (2)

  • JARI KINNUNEN

    Kuinkahan paljon on pyörteileviä naarmuja tuulilasissa tuon jäljiltä…

  • KALERVO TAINIO

    Aivan taatusti naarmuttaa lasin. En kokeilisi.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat