Käytetyt erikoisuudet: Vain 34,000 km ajettu Volvo 244 Diesel

Kuva Nettiauto

Suomen eniten ajettu Volvo on SE Mäkisen legendaarinen keltainen farmari, mutta olisikohan tämä Suomen vähiten ajettu 200-sarjalainen? Molemmissa on vieläpä sama moottori.

Dieselveron, tai oikeammin käyttövoimaveron, ansiosta dieselmoottorisiin autoihin kertyy yleensä varsin huomattavia mittarilukemia niiden aktiivivuosina. Diesel on historiallisesti ollut huomattavasti bensiiniä halvempaa, mutta vuosittaiset käyttömaksut ovat vastaavasti olleet korkeammat – siispä kulut on pyritty kuolettamaan ajamalla, tai hankkimalla auto sellaiseen käyttöön, että siihen varmasti tulee kilometrejä. Nykyisin dieselin etuna on lähinnä hieman matalampi kulutus, sillä dieselpolttoaine tuppaa tällä hetkellä olemaan tavallista ysiviitosta kalliimpaa, ja käyttövoimavero täytyy myös maksaa.

1970-luku oli dieselmoottoristen henkilöautojen murroskautta. Siinä missä vuosikymmenen alussa dieseleitä myivät lähinnä Mercedes-Benz ja Peugeot, muutti ensimmäinen öljykriisi tilannetta täysin. Vuosikymmenen loppuun mennessä diesel-vaihtoehto löytyi muiltakin tutuilta merkeiltä, Citroënista Datsuniin, Fordista Opeliin, ja Volkswagenin kovasti kehuttua dieseliä sai sekä neli- että viisisylinterisenä, että LT-pakettiauton keulilla kuusisylinterisenä. Tämä nimenomainen D24-moottori löysi pian tiensä Volvon keulalle.

Punakone on lyöty? D6-moottorin lohko on vihreä, ja siinä komeilevat vieläpä VW:n ja Audin logot.

Volvon kerrotaan kaavailleen oman dieselmoottorin kehitystä, mutta 244-mallin valitut dieselmoottorit hankittiin Volkswagenilta. Koska 244 oli vastaavaa Passatia ja Audi 100:ta raskaampi, lienee parempi, että sylintereitä oli yksi enemmän. Samalla Volvo saikin kunnian ensimmäisestä kuusisylinterisellä dieselmoottorilla varustetusta henkilöautosta, vaikka moottori ei ollutkaan sen omaa suunnittelua. Vaikka mallimerkinnän keskimmäinen numero merkitsi alunperin moottorin sylinterilukua ja viimeinen numero korin ovien lukumäärää, dieselmoottoria ei tahdottu sekoitettavan V6-moottoriseen, kalliimpaan ja ylellisempään 264-malliin. Niin mallimerkintä sorvattiin muotoon "244 D6" eikä "264 Diesel".

Joillakin markkina-alueilla, kuten Suomessa, tarjottiin Volvoon myös aiemmin mainittua kaksilitraista, viisisylinteristä versiota, mutta 244:n pellin alla se oli todella hengetön. Vertailun vuoksi: tuolla moottorilla varustettu Audi 100 kiihtyi sataseen samassa 17,5 sekunnissa kuin kuusisylinterinen Volvo 244 D6, mutta ”D5:llä” kesti samassa hommassa yli 24 sekuntia. Hintaero viiden ja kuuden sylinterin välillä ei myöskään ollut montaa tonnia. Eipä siinä, ensimmäisillä W123-korin dieselmersuilla meni lähemmäksi 30 sekuntia sataseen.

Eräs maailman eniten ajetuista autoista, saati sitten Volvoista, on kuljetusliike SE Mäkisen keltainen 1979-mallin 245 farmari. Sen matkamittarissa on viime katsastuksessa komeillut lukema 646 454 km, mutta tuohon eteen ei tule ykköstä, vaan kakkonen. 2,65 miljoonaa ajettuun pakurekisteröityyn Volvoon on vaihdettu tosin moottori kolme kertaa, sillä ensimmäisellä ajettiin 620 tuhatta, toisella yli miljoona, ja kolmannella 750 000 km. Nyt menossa on neljäs, joka on ainakin vain sisäänajettu. Vaihteisto meni takuuseen kahden miljoonan kilometrin kohdalla.


Tässä valossa onkin erikoista, että D24-koneisia Volvoja olisi säilynyt melkein ajamattomina. Tälläinenkin löytyy Suomesta, eikä edes jälkituontina. Kuopiosta uutena myydyllä, 1982-mallisella 244 GL D6:lla on ajettu vain 34,000 kilometriä, ja nyt se on tullut myyntiin Nettiautoon.

Autolla on kertoman mukaan ajettu vain toukokuusta 1982 joulukuuhun 1984, minkä jälkeen sitä on säilytetty sisätiloissa nelisenkymmentä vuotta. Se pysyi myös samassa perheessä toukokuuhun 2025. Vaikka Volvo säästyikin kovilta kilometreiltä, se on varmuuden vuoksi ruostesuojattu uutena.


Uudenveroisella autolla ei ole aivan uuden auton hintaa. Jos tällaisen Volvon sai 1980-luvun alussa sadallatuhannella markalla, vastaa summa nykyrahassa noin 50 tuhatta euroa. Siihen verrattuna tämän Volvon 39 900 euron hinta vaikuttaakin tarjoushinnalta, sillä uudesta se menee. Mikäli alla ovat myös ensiasennusrenkaat, suosittelemme niitä korkeintaan näyttelykäyttöön, ja tien päällä olisi syytä olla ainakin 40 vuotta uudemmat kumit.

Kaiken kukkuraksi auto on käyttövoimaverosta vapautettu, sillä se on nykyisin museorekisterissä.

(Lähde: Nettiauto.com)

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat