4.8.2025

Automyyjä myi Audin ehjänä, mutta edes katsastuksen korjauskehotuksia ei oltu noudatettu – autoa ei voinut edes käyttää sen vikojen vuoksi

Kuva Moottorin arkisto

Kuluttajariitalautakunta sai ratkotavakseen tapauksen, jossa Audissa oli paljon vikoja ja se oli ostettu etäkauppana.

Audi A4, josta kaupat syntyi, oli jo iäkäs. Se oli vuosimallia 2008 ja kilometrejäkin mittarissa yli 250 000. Kauppahinta autolla oli 4 999 euroa ja vaihdossa kuluttaja antoi Audi A3 -merkkisen auton, joka oli myös maantietä nähnyt, sen mittarissa kilometrejä oli 326 000. Audi A3:sta liike hyvitti 1 299 euroa ja väliraha rahoitettiin osamaksusopimuksella. 

Kuluttaja teki autosta kaupat etäkauppana, mutta myyjä ei ollut antanut ostajalle etäkaupan ehtoja asianmukaisesti. Itse kaupan kohteenkin kanssa tuli samantien, heti seuraavana päivänä ongelmia ja niitä tuli koko ajan vain lisää. Auton jarrut eivät toimineet, eikä auton katsastuksessa tulleita korjauskehotuksiakaan oltu korjattu. Myyjä oli myynyt auton ehjänä, mutta autossa oli niin paljon vakavia vikoja, että sitä ei voinut käyttää.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Etäkaupassa 14 vuorokauden peruutusehto

Auton ostaja ei tietenkään voinut sietää tätä tilannetta. Hän peruutti kaupan samantien runsaan viikon kuluessa kaupan teosta ja alle 14 vuorokauden kuluessa kaupanteosta, mikä on etäkaupassa normaali peruutusehto.

Myyjä ei asiassa kuitenkaan taipunut ja kiisti kuluttajan vaatimuksen. Myyjä myös tarjoutui korjaamaan auton puutteet ja viat. Myyjän mukaan auto oli katsastettu juuri ennen luovutusta ja sen jarrut kyllä toimivat.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 8 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentit (1)

  • KARI UUSIMÄKI

    Kyllä kuluttajat on itsekäitä näitä lukiessa. Vaatimukset ovat välillä naurettavia. Eikö järkeä enää ole ? Taitaa olla katoavaista viisaus Suomessa .

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat