2.10.2026

Emiratesin Suomen maajohtaja: ”superjumbo A380:n Helsingin-reitille tuomisen mahdollisuutta ei kannata sulkea pois”

Kuva Benjamin Helander
KUVA: Emirates

Maajohtaja paljasti Moottorille myös, että Emirates on suunnitellut Helsingin-reitin avaamista jo lähes kymmenen vuoden ajan, ja kertoi, että se ei mitenkään liity Airbus A350:n käyttöönottoon.

Suurin reitinavausuutinen Suomessa ainakin vuosikymmeneen tuli todeksi torstaina 1. lokakuuta, kun Emiratesin ensimmäinen reittilento saapui Helsinkiin. Moottori oli paikan päällä todistamassa tätä merkittävää ilmailutapausta.

1. lokakuuta 2026 jää muuten historiaan yhtenä kaikkien aikojen merkittävimmistä päivistä ilmailun saralla Suomessa, sillä samaan aikaan Emiratesin reitinavauksen kanssa Ilmavoimat järjesti Rovaniemellä F-35-hävittäjien virallisen vastaanottotilaisuuden.

Reitinavaustilaisuuteen saapumassa vasemmalta oikealle maajohtaja Jonne Lehtioksa, Arabiemiraattien suurlähettiläs Suomessa Amna Fikri sekä Emiratesin liiketoimintajohtaja Adnan Kazim.

Emiratesin reitinavaustilaisuudessa Moottori pääsi jututtamaan yhtiön Suomen maajohtaja Jonne Lehtioksaa, joka kertoi mielenkiintoisia yksityiskohtia uutuusreitin taustoista ja näkymistä.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Reitinavaus ei missään nimessä perustunut A350:n taloudellisuuteen

2000-luvulla esitellyt modernit laajarunkokonetyypit Airbus A350 ja Boeing 787 Dreamliner ovat vuosien varrella mahdollistaneet lukuisia kohteen A ja kohteen B välisiä lentoreittejä, joita ei olisi joko taloudellisesti kannattavaa tai fyysisesti mahdollista operoida millään muulla konetyypillä.

Tämä tieto mielessä pitäen Moottori kysyi maajohtajalta, liittyikö myös Emiratesin Helsingin-reitin avaus juuri tässä kohtaa siihen, että yhtiö on alle kaksi vuotta sitten ottanut A350:n käyttöönsä.

Tähän kysymykseen Lehtioksa vastaa yksiselitteisesti ei. Emirates olisi saapunut Helsinkiin yhtä hyvin myös Boeing 777:llä, jos sillä ei olisi A350:tä käytössään. Boeing 777-200LR ja -300ER ovat A350:tä hieman suurempia ja tekniikaltaan pykälää vanhemman sukupolven koneita.

Moni, myös allekirjoittanut, on varmasti jo pidemmän aikaa odottanut Emiratesin reitinavausta Helsinkiin. Yhtiön pääkilpailijana pidettävällä Qatar Airwaysilla 10 vuotta Helsinki-Vantaalla, joskaan ei aivan yhtäjaksoisesti, tulee täyteen 10. lokakuuta kuluvaa vuotta. Myös Emiratesia lähellä oleva dubailainen halpalentoyhtiö Flydubai lensi aiemmin jonkin aikaa Helsinkiin Boeing 737:llä.

Lehtioksa paljastaa kuitenkin, että Emirates on itse asiassa suunnitellut tätä avausta jo lähemmäs kymmenen vuotta, mutta jostain syystä aika on tullut kypsäksi vasta nyt.

Jo keväällä 2025 Moottori uutisoi Bloombergin haltuunsa saamiin muistioihin nojaten, että Emirates suunnitteli tätä reitinavausta. Lopullinen varmistus asiaan saatiin tammikuussa kuluvaa vuotta. On toki spekuloitavissa, että jos maaliskuun 2026 dramaattiset tapahtumat Persianlahden yhteistyöneuvoston maissa olisivat olleet tuota ennen tiedossa, avaus olisi lykkääntynyt entisestään. Nyt sitä kuitenkin ollaan tässä.

Lehtioksan mukaan Helsingin-reitin kannattavana säilyminen vaatii sitä, että keskimäärin noin puolet sen matkustajista ovat suomalaisia. Load factoriksi eli täyttöasteeksi ennustetaan alkuvaiheessa noin 75 prosenttia.

Lisäksi Emirates SkyCargo ottaa hyödyn irti A350:n tunnetun hyvästä rahtikapasiteetista tällä reitillä. Muun muassa matkustajien matkatavaroiden jälkeen kapasiteettia jää vielä ainakin 16 tonnille silkkaa rahtitavaraa.

Rahtitavaraa lastataan kaikkien aikojen ensimmäiselle lennolle EK168 Helsingistä Dubaihin.

Kaikki reitin matkustajat eivät suinkaan matkusta pelkästään Helsingin ja Dubain välillä, vaan vaihtomatkustamisella on tässä suuri rooli. Suomalaismatkustajien näkökulmasta vaihtoyhteydet Afrikkaan, itäiseen Aasiaan, Oseaniaan sekä muihin Lähi-idän monista kohteista ovat Emiratesin tapauksessa houkuttelevimpia.

Avauslento kantoi Emiratesin EK-koodin lisäksi australialaisoperaattori Qantasin tunnusta QF sekä Icelandairin tunnusta FI eli vaihtaminen kummassa tahansa päässä myös codeshare-kumppaniyhtiöiden lennoille on laajasti mahdollista.

"Ajattele isosti" - saadaanko superjumbo vielä vanhoilla päivillään Helsinki-Vantaalle?

Airbus A350 on erinomainen konetyyppi, se on luotettava, taloudellinen ja kyvykäs. Se on kuitenkin Emiratesin näkökulmasta täysin uusi konetyyppi, kuten todettua, alle kaksi vuotta yhtiöllä käytössä ollut.

Mistä Emirates on taasen viimeisen parinkymmenen vuoden ajan ollut aivan erityisen tunnettu, on tietenkin "superjumboksi" tituleerattu kaikkien aikojen suurin matkustajakone, kahdella kannella matkustajia kuljettava Airbus A380. Emirates on tyypin selvästi suurin asiakas, ja se on myös ainoa lentoyhtiö, joka teki A380:sta jotain muuta kuin yksittäisillä reiteillä operoitavan lippulaivan. Paljon muuta, jos tarkkoja ollaan.

Onboard Lounge -baari Emiratesin A380:n yläkannella tuo mieleen häivähdyksen entisaikojen lentomatkustamisen loistokkuudesta. KUVA: Emirates

Kysyttäessä maajohtajalta, onko A350 näillä näkymin Helsingin-reitin vakiokonetyyppi myös sen jälkeen, kun yhtiö ottaa käyttöönsä Boeing 787 Dreamlinerin, vastaus on kyllä.

Lehtioksa kuitenkin lisää tähän ilman eri kysymystä, ettei yhtiössä ole tapana lukita mitään ennalta, ja ottaa esiin jopa A380:n mahdollisuuden Helsingin-reitillä. Se ei kuitenkaan missään nimessä tapahdu heti, ja se vaatii reitiltä pitkäkestoisesti korkeaa ja vakaata kysyntää, mutta periaatteessa se on mahdollista. Emiratesilla on edelleenkin käytössään peräti 116 kappaletta A380-koneita. Yhtiöllä on vakaa aikomus pitää superjumbo käytössään vuoden 2040 tienoille asti eli vielä lähemmäs 15 vuoden ajan.

Emiratesilla on jo pitkään ollut A380-vuoro muun muassa Kööpenhaminaan. KUVA: Emirates

Lehtioksan mukaan Emiratesilla ja ylipäätään yhtiön kotimaassa ajatusmalli on se, että aina katsotaan eteenpäin, ja jonkinlaisena mottona on "ajattele isosti". Tuo ajattelutapa on muun muassa tuonut Dubaihin maailman korkeimman rakennuksen, ja tuo siis kenties vielä superjumbon vanhoilla päivillään Helsinki-Vantaalle.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Vähintään vuosikymmenen suurin lentoreittiuutinen Suomessa on täyttä totta, kun kaikkien aikojen ensimmäinen lento EK167 laskeutui Helsinki-Vantaalle

Embraerin E2-sarjan hienoon lentotietokoneeseen iski lukuisia lentoja perunut GPS-häiriö – Finnairin tuleviin uutuuskoneisiin vika ei varmastikaan ehdi vaikuttaa

Finnair valittiin taas Pohjois-Euroopan parhaaksi lentoyhtiöksi – Euroopan kärkeen on kuitenkin matkaa

Tanskalainen Simone teki tällä pikkuisella Piper Coltilla vaaralliset ”mathiasrustit” Afganistanin Kabuliin toteuttaakseen afgaanitytön unelman lentämisestä

Mannertenvälinen Gulfstream-liikesuihkukone toi Googlen väen Helsinkiin historiallisen investoinnin myötä – soittaako koneen edellinen omistaja J. C. Bamford kelloja?

Syyskuun 11. päivän terroriteot olivat tähänastisen 2000-luvun toiseksi suurin kriisi lentoliikenteessä, mutta ylivoimaisesti kauaskantoisin – vanhat kuvat kertovat, miksi näin

Tuokohan Qatar Cargo aikanaan uutuusjätti Boeing 777X:n ensimmäisenä Suomeen, kun se nyt avasi ennennäkemättömän rahtitukikohdan 777F:llä Helsingissä?

Lentoyhtiö Norwegian ottaa myös yleisöltä vastaan vinkkejä uusista ”pyrstösankareista” – nykyisiä kriteerejä voisi tosin kuvailla jopa hieman traagisiksi

Air France luopuu oudosta ”baby busista” nyt lopullisesti – näin vuonna 2003 käyttöönotetusta tyypistä tulee ensimmäinen matkustajakäytöstä kokonaan hävinnyt Airbus

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat