2.10.2026

Uudehkosta Hyundai Konasta löytyi useita vikoja – myyjä epäili ostajan kertoman pienen kolhun vaikutusta

Kuva Manu Tuppurainen
Hyundai Kona Electric

Vuonna 2019 käyttöön otetulla Hyundai Konalla oli kaupantekohetkellä ajettu 69 000 kilometriä. Kaupan jälkeen esiin nousi ongelmia ilmastoinnissa, renkaissa ja ohjauksessa. Myyjä puolestaan epäili, että ainakin osa vioista saattoi liittyä auton myöhemmin saamaan kolhuun.

Käytetyn Hyundai Konan kaupasta syntynyt riita päätyi Kuluttajariitalautakunnan ratkaistavaksi sen jälkeen, kun ostajan mukaan autossa ilmeni useita korjausta vaatineita ongelmia.

Auto oli otettu käyttöön vuonna 2019, ja sillä oli kaupantekohetkellä ajettu 69 000 kilometriä. Kauppa tehtiin 18. huhtikuuta 2024, ja auton hinnaksi tuli 24 139 euroa.

Ostaja vaati myyjältä kaikkiaan 3 387 euron hyvitystä. Vaatimus koostui ilmastointiin, renkaisiin, vianetsintään ja ohjauksen säätämiseen liittyneistä kustannuksista.

Keskeisimmäksi ongelmaksi nousi auton ilmastointi.

Ostajan mukaan ilmastointia ei ollut korjattu, vaikka hän oli reklamoinut sen toiminnasta. Hän kertoi myös, ettei ollut saanut tietoa jälleenmyyjältä, jonka kautta myyjä oli ohjeistanut selvittämään mahdollista takuukorjausta.

Asian käsittelyssä toimitettujen selvitysten perusteella ilmastointilaitteen sisäkenno oli vaihdettava. Ostaja toimitti lautakunnalle kaksi Mega-Auto Oy:n kuittia ilmastoinnin vianmäärityksestä sekä hinta-arvion varsinaisesta korjauksesta.

Ilmastoinnin lisäksi autossa havaittiin ongelmia renkaissa ja ohjauksessa.

Vianor Oy:n tekemässä tarkastuksessa auton oikean takarenkaan todettiin olevan loppuun ajettu. Myös ohjauskulmat olivat pielessä. Nämä seikat havaittiin noin kaksi kuukautta kaupanteon jälkeen.

Ostaja katsoi, että kyse oli auton virheistä, joista myyjän tuli vastata.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Myyjä nosti esille peltivaurion

Myyjän näkemys tilanteesta oli toinen.

Se nosti vastauksessaan esiin auton vasemmassa kulmassa olleen peltivaurion. Myyjän mukaan rengasliikkeen tarkastuksessa oli mainittu tästä vauriosta, mutta sen laajuudesta tarvittiin tarkempaa selvitystä.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 8 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat