Lancia Prisma Integrale, Deltan tuntemattomampi sedan-vastine, auttoi tekemään Lanciasta Euroopan länsiblokin viidenneksi suosituimman nelivetomerkin

Kuva Moottorin arkisto
KUVA: Lancia

Prisma Integrale jäi tosin lyhytikäiseksi malliksi, sillä se tuli jonkin verran suurikokoisemman Dedran korvaamaksi jo seuraavana vuonna.

Ensimmäisen sukupolven Lancia Delta on yksi kaikkien aikojen muistettavimmista ralliautoaihioista, ja tehokas nelivetomalli Delta HF Integrale on edelleen isoja tarjouksia esimerkiksi huutokaupoissa keräävä automalli. Deltan varjoon on kovasti jäänyt sen porrasperäinen vastine, joka sai nimen Prisma.

Prisma voidaan muistaa muun muassa siitä, että se oli käytännössä Lancian ensimmäinen dieselkäyttöisenä saataville tullut valtavirtainen perheauto. Tuohon aikaan noin joka kolmas kompakti perheauto Italiassa myytiin dieselkäyttöisenä. Prisman sai tuotantokaarensa loppuvaiheessa myös nelivetoisena.

KUVA: Lancia

Tuohon aikaan, 1980-luvun jälkipuoliskolla, myös yhä useampi tavallinen henkilöauto Italiassa ja useissa muissa merkittävissä länsiblokin autonostajamaissa ostettiin nimenomaan nelivetoisena, kuten Moottori 5/1988 lukijoilleen kertoi. Nelivedosta tuli 1980-luvun aikana varteenotettava ratkaisu tavallisiin autoihin, siinä missä aiemmin rujot nelivetojärjestelmät suosivat lähinnä korkeita ja työkalumaisia maastoautoja.

Nelivetoiset autot ovat hyvää vauhtia muuttumassa erikoisuuksista hyvin kehittyneiksi normaaliajokeiksi. Nopea tekninen kehitys tuo markkinoille yhä käytännöllisempiä nelivetoisia ajokkeja ja off-road-maasto-ominaisuuksien ja kilpailuihin soveltumisen sijasta yhä enemmän tähdätään turvallisuuteen ja parantuneisiin käyttöominaisuuksiin normaaliliikenteessä.

Kehitys näkyi suoraan nelivetoautojen kasvaneissa myyntimäärissä. Alkuperäisartikkelin mukaan vuonna 1986 oli Euroopassa myyty 109 600 kappaletta ja edellisvuonna 1987 puolestaan 140 000 kappaletta. Neljän vuoden päähän, vuodelle 1992, ennustettiin jo 400 000 kappaleen myyntiä nelivetoautoille. Sekin on toki aika pientä nykymittapuulla, 38 vuotta alkuperäisartikkelin julkaisun jälkeen.

Nelivetoisten henkilöautojen kermaa tarttui Moottorin yhteiskuvaan italialaisessa alppikylässä.

Suurimmat nelivetoautojen ostajamaat olivat puolestaan järjestyksessä suurimmasta alkaen Länsi-Saksa, Italia, Sveitsi, Iso-Britannia ja Itävalta. Näistä maista kaikki muut paitsi Iso-Britannia tunnetaan ainakin osittain hyvin vuoristoisina maina.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Lancia uskoi nelivetoon: tavoitteena tarjota nelivetoinen vaihtoehto jokaisesta mallistaan

Moottori kävi vuonna 1988 pohjoisen Italian vuoriseudulla tutustumassa Lancian nelivetouutuuteen, mainittuun Prisma Integraleen. Samassa yhteydessä oli tilaisuus haastatella myös tohtori Amos Fantinia Lancian suunnittelutoimiston puolelta. Fantini muun muassa kertoi Lancian tähtäävän Audin kanssa samaan tilanteeseen, jossa merkin jokaisesta mallista on nelivetoversio tarjolla.

KUVA: Lancia

Fantini jakoi aikansa nelivetoautot kolmeen eri kategoriaan, joista jokaista yksi Lancian malli edusti. Ryhmät olivat kytkettävä neliveto, jossa neljän pyörän vetämänä pystyi ajamaan esimerkiksi alle 60 km/h nopeusalueilla, jatkuva neliveto sekä urheilullinen jatkuva neliveto. Näistä pikkuinen kaupunkiauto Lancia Y10 4WD edusti ensimmäistä kategoriaa, Prisma Integrale toista ja Delta HF Integrale puolestaan kolmatta.

– Me olemme vakuuttuneita, että tulevaisuudessa turvallisuusnäkökohdat vievät kohti nelivetoautoja. Ja ainakin Lancialla uskotaan myös, että kehitys kulkee jatkuvien nelivetoratkaisujen suuntaan kytkettävien nelivetojen kustannuksella, Fantini toteaa.

Alkuperäisartikkelissa myös mainittiin, että Lancian edustusmallista, Saab 9000:lle sukua olleesta Themasta olisi nelivetoversio kehitteillä, ja että sen lanseeraus olisi vain ajan kysymys. Syystä tai toisesta Themasta ei kuitenkaan lopulta koskaan tehty nelivetoista.

Mitkä olivat nelivetojen kärkimerkit Keski-Euroopassa vuonna 1988?

Tähän mielenkiintoiseen kysymykseen vastaa suoraan taulukko, joka alkuperäisartikkelissa oli esitetty.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 8 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentit (1)

  • TIMO TILLI

    Hyvä artikkeli Suomessa melko tuntemattomasta Lancia-mallista. Itselläni oli aikoinaan nelisen vuotta Prisma1.6 ie, joka sekin oli todella mainio ajettava, vaikka olikin vain etuvetoinen.

    Jutun lopussa esitetty väite, ettei Prisma Integralea koskaan tuotu Suomeen virallisen maahantuojan toimesta, on kuitenkin väärä. Lyhyt nettikeskustelu muutaman Lancia-harrastajan kanssa vahvisti muistikuvaani. On tuotu Suomeen, mutta määrä jä vähäiseksi (10-20 autoa???).

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat