13.4.2025

Finnair panostaa ensi vuonna pohjoiseen – uusi reitti Norjan Altaan ja lisäpanostuksia ympäri Pohjolaa

Kuva Moottorin arkisto

Finnairilla on kesäkaudella 2026 verkostossaan suorastaan ennennäkemättömän paljon Suomen ja Norjan Lapin kohteita. Samalla lisäpanostukset koskevat myös eteläisempiä Pohjoismaiden kohteita.

Finnair on näin kansainvälisen ilmakuljetusliitto IATA:n kesäkauden 2025 alkuun julkistanut tarjontansa Pohjoismaiden kesäsesonkiin 2026. Monilla ovat varmasti jo kesälomasuunnitelmat pitkällä tämän vuoden osalta, mutta Finnairin tarjonta ensi kesälle kannustaa katsomaan kesälomakohdetta Pohjoismaiden sisältä.

Finnairin panostukset Pohjoismaiden reitteihin koskien Pohjois-Suomea, Norjaa, Tanskaa, Ruotsia ja Islantia parantavat tietysti suomalaisten yhteyksiä niihin, mutta kun samoihin lentoihin lisätään esimerkiksi British Airwaysin, Qatar Airwaysin, Juneyao Airin tai Japan Airlinesin koodi, näihin kohteisiin päästään yhdellä lentolipulla ja yhdellä tai kahdella välilaskulla lähtökentiltä ympäri maailmaa.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Uutena kohteena Alta

Pohjois-Norja on kestosuosikki suomalaisten lomakohteena, ja erityisen leimansa Pohjoisen Jäämeren rannikon vuonoille tuo kesäkuukausien yötön yö. Tuolle seudulle Finnair lentää kesällä 2026 Helsingistä Tromssaan Rovaniemen kautta, erotuksena siitä, että tähän asti reittiä on operoitu vain talvikaudella. Samalla lentoja Helsingistä Kirkkoniemeen, aivan Norjan itäkärkeen, lisätään kolmesta viiteen. Myös tätä reittiä operoidaan niin sanotusti kolmiona, tässä tapauksessa Ivalon kautta.

Aivan uusi Pohjois-Norjan reitti kohdistuu puolestaan maantieteellisesti ikään kuin Tromssan ja Kirkkoniemen väliin, Alttionvuonon pohjukkaan Altaan, Finnmarkin läänin suurimpaan kuntaan. Finnairin mukaan "arktisesta luonnosta, monipuolisista luontoaktiviteeteista ja revontulista tunnettu Alta on viime vuosina kasvattanut suosiotaan myös risteilyalusten pysähdyspaikkana." Finnair tulee lentämään Altaan 29.3.2026 – 22.10.2026, ja myös tässä on kyse kolmioreitistä, tällä kertaa Kittilän kautta.

Kaikkiin mainittuihin Pohjois-Norjan kohteisiin lennetään Norran operoimilla ATR 72:lla, ainoilla potkuriturbiinikoneilla Finnairin väreissä. 68-paikkaiset ATR:t saavuttavat arktiset seudut noin kahdessa tunnissa Helsingistä käsin.

- Pohjoiset kohteet houkuttelevat matkailijoita entistä enemmän myös kesäisin. Lapin kautta Pohjois-Norjaan ulottuva verkostomme tarjoaa asiakkaillemme kätevän tavan kokea useampi kohde kerralla ja yhdistää matkaan vaikkapa risteily Norjan rannikolla”, kertoo Finnairin verkostosta vastaava johtaja Perttu Jolma

Panostuksia kaikkiin Pohjoismaihin

Mainittujen Pohjois-Norjan kohteiden lisäksi Finnair aikoo lisätä vuoden 2026 kesäkaudelle lentoja myös pohjoismaisiin pääkaupunkeihin sekä erityyppisiin sesonkikohteisiin alueella.

Pääkaupungeista viikkovuoroja lisätään Tukholmaan, Kööpenhaminaan sekä Reykjavikiin.

Sesonkikohteista Finnair lentää kesän 2026 vilkkaimmalla lomakaudella kesäkuusta elokuun alkuun Legolandin vuoksi suosittuun Tanskan Billundiin (8 viikkovuoroa), historialliseen Visbyhyn Gotlannin saarella Ruotsissa (7 viikkovuoroa) sekä muun muassa NATO:n lentotukikohdasta tunnettuun Norjan Bodøhön (6 viikkovuoroa. Maarianhamina "kotimaassa ulkomailla" saa puolestaan kaksi viikkovuoroa lisää.

Näiden lisäksi Finnair lisää viikkovuoroja Ivaloon ja Kittilään pääsiäislomakaudelle huhtikuulle 2026, kun Lapin keväthanget vielä kantavat.

Lähde: Finnair

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat