6.5.2025

Päivän kuva: paisuneet palkit – lisää kolariturvallisuutta, mutta myös katveita

Teksti Teppo Vesalainen
Kuva Teppo Vesalainen
A-pilarit peittävät kuvan tilanteessa näkyvyyttä paitsi suojatielle – myös ajoradan vierellä kulkevalla jalkakäytävälle ja pyörätielle.

Paksut pilarit lisäävät kolariturvallisuutta – mutta myös katveita. Kuljettajan on huomioitava tämä monissa eri tilanteissa.

Kolariturvallisuuden nimissä autojen kattoa kannattalevat A-, B- ja C-pilarit ovat vuosien saatossa muuttuneet selvästi takavuosia paksummiksi. Ilmiö korostuu erityisesti sähköautoissa.

Sähköauto painaa paljon ja auton pyörähtäessä katolleen, on kattoa kannattelevien palkkien kyettävä kestämään auton ja ajoakuston paino, jotta ihmiset säilyisivät matkustamossa mahdollisimman vähin vammoin. Siinä, missä palkkien paksuuntumisella on kolariturvallisuuden kannalta positiivisia vaikutuksia, on kehityssuunnassa myös haittapuolensa: paksujen palkkien myötä monessa sähköautossa ikkunat ovat todella pieniä ja katveet niistä ulos havainnoitaessa suuria.

Tässä on vertailun vuoksi näkymä myös 42 vuotta vanhasta autosta, täsmälleen samassa paikassa. Ainakin ajoradan vierellä kulkevalle pyörätielle ja jalkakäytävälle havainnointi on huomattavasti helpompaa kuin uudenkarheasta sähköautosta. Palkkien paksuuden lisäksi selkeä ero on A-pilarin asennossa – uudemman, futuristisesti muotoillun auton viistossa kulkeva pilari peittää enemmän.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Alhainen tilannenopeus ja huolellinen havainnointi

Kuljettajan pitää tiedostaa palkkien taakse jäävät valtavat katveet ja pyrkiä eliminoimaan mahdollisuus, että niihin jäisi joku piiloon. Havainnointi on aloitettava ajoissa ja tehtävä huolellisesti – hätäiseen kertavilkaisuun ei siis pidä luottaa. Monessa tilanteessa palkin taakse näkeminen edellyttää koko ylävartalon liikuttamista. Parhaiten aikaa havainnointiin saa ajamalla riittävän alhaisella nopeudella ja hiljentämällä risteyksiin ja muihin riskipaikkoihin hyvissä ajoin.

Paitsi risteyksiä, suojateitä, pyörätienjatkeita ja vastaavia lähestyttäessä, myös kaistaa vaihdettaessa ja käännyttäessä, on varmistettava, ettei tietyissä katveissa, auton vierellä, ole ketään tai mitään. Näidenkin katveiden varmistaminen on monissa uusissa –  ja erityisesti joissakin sähköautoissa – totuttua haasteellisempaa ja vaatii näin kuljettajalta erityistä huolellisuutta.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat