Suomalainen matkailuvaunujen valmistaja Karoo etenee vauhdilla kohti tuotantoa – ”Tämä on kova juttu”

Kuva Karoo, Benjamin Helander, Manu Tuppurainen

Keski-Suomessa viitisen vuotta sitten perustettu startup-yritys on siirtymässä kehitysvaiheesta tuotantoon, ja uudenlaisen matkailuvaunun ensimmäiset asiakasluovutukset tehdään jo elokuussa.

Matka on ollut pitkä, mutta se on kannattanut. Suomalainen, Keski-Suomessa suunniteltu matkailuvaunuvalmistaja Karoo on saavuttanut yhden tärkeän etapin.

– Tuotekehitystyö on edennyt suunnitelmien mukaisesti kohti tuotantovalmiutta. Toimitukset on tavoitteena aloittaa elokuussa 2026, Karoo Oy:n toimitusjohtaja Timo Huhtala sanoo.

Karoo on tiedottanut aiemmin, että se pyrkii vahvistamaan toimitusaikataulut alkukesän aikana.

Kun Moottori uutisoi uudesta suomalaisesta, kehitteillä olevasta Karoo-matkailuvaunusta huhtikuussa 2024, Karoo oli juuri käynnistänyt tuotteen ennakkomarkkinoinnin.

Ennakkomarkkinoinnin tarkoituksena oli nimenomaan selvittää, millaista kysyntää uudelle matkailuvaunulle olisi. Ja kysyntää todellakin oli.

– Sadan euron ennakkomaksulla saimme 500 ennakkotilaajaa, mikä oli myös tavoitteemme, Huhtala sanoo.

Nyt ennakkotilaajia on jo yli 700.

Markkinointia suunnattiin Saksaan, Norjaan sekä kotimaahan Suomeen, ja Karoo herätti kaikissa maissa – myös niiden ulkopuolella – valtavasti kiinnostusta.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 8 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat