28.1.2018

Viikon videot: mielenrauhaa kertaa neljä

mielenrauhaa kertaa neljä viikon videot

Viikon videoissa ihastelemme tällä kertaa sitä, miten asiat loksahtavat paikoilleen – ainakin useimmiten.

Viikon videoissa rauhoitumme tällä kertaa alkavaan uuteen viikkoon sillä, että asiat ovat juuri niin kuin niiden kuuluu. Tai ainakin lähestulkoon.

Mielenrauhateeman aloitti tällä viikolla BMW, jonka lyhyt videokooste esittelee muutamia hykerryttäviä autoilujuttuja. Monet esitellyt asiat liittyvät autonhoitoon, jonka juttusarjassa ihmeteltiin tällä viikolla pinttyneen maantiesuolan irroittamista. Lisäksi videossa on mukana muitakin hiljaisen riemun aiheita.

Hiukan maisemallisempaa mielenrauhaa etsiville esittelemme Volvon hienon Vintersaga-mainoksen loppuvuodelta 2015. Amanda Bergmanin kirjoittama ja esittämä taustakappale on tahdistettu erilaisiin pohjoisen talvea esitteleviin visuaalisiin hetkiin. Ruotsalaisen automerkin tarkoituksena oli esitellä turistimainosten kesän sijaan talvea ja 'vemod'-sanan ilmaisemaa melankoliaa menneestä.

Lukuisista erinomaisista mainoksistaan tunnettu Honda on tämän viikon listalla jo klassikon ikään nousseella The Cog -mainoksella, jonka yksinkertainen ja toimiva nerokkuus tosin vaati erään televisiohistorian kalleimmista mainoksista. Kuukausien työ käsikirjoituksesta testaamiseen huipentui kuvauspäivänä, jossa erilaisista Accordin komponenteista koottu Rube Goldbergin kone kuvattiin lopulta kahdessa palassa tilarajoitusten vuoksi.

Jos vielä kaipaa hyvää mieltä, on jälkiruokana australialaisen autoruuvausduo Mighty Car Modsin upeaa työskentelyä. Muutama vuosi sitten toinen kaveruksista hankki itselleen perhe- ja haaveilusyistä klassisen Mini Cooperin suoraan Japanista. Unelma-autonsa vieminen ensimmäiselle sunnuntaiajelulle on hetki, jota on vaikea kuvata edes sanoin, mutta tämä video henkeäsalpaavine maisemineen saattaa olla paras esitys aiheesta.

Toivottavasti löysitte hiukan mielenrauhaa, nähdään jälleen ensi viikolla!

VHS-nauhoja kelaili: Aake Kinnunen

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat