
Ajoneuvot | Uutinen | 7.2.2016
Kymppitonnin skumppakaappi? Bentleyltä löytyy
Erikoisvarusteiden listalta löytyy rahvasta paremman säilytyslokeron lisäksi myös parfyymisumuttimet.
Aiemminkin lisä- tai oikeastaan erikoisvarusteiden suhteen kunnostautunut Bentleyn erikoisosasto Mulliners on jälleen vauhdissa. Nyt yhtiö kertoi neliovisen Flying Spurin ostajien voivan ruksia melko mielikuvituksellisia lisävarusteita autoonsa.
Mullinerin erikoisvarusteiden listalta löytyvät muun muassa keskikonsolin taempi säilytyslokero. Ihan mikä tahansa avattava kyynärnoja ei kuitenkaan ole kyseessä, sillä lokeron sisällä odottaa kellomiesten riemuksi erillinen rannekellon säilytyspaikka sekä pienempi lokero ”esimerkiksi kalvosinnapeille”. Savile Rown räätälioppien mukaisesti Mulliners suosittelee, että säilytyslokero verhoillaan räväkkäällä värillä, kuten kuvassa esiintyvän kotelon mandariininvärinen ”Hidden Delights” -nahkaverhoilu.
Mulliner voi tarvittaessa muotoilla auton ovitaskut uudelleen. Muodostuvan lisälokeron täytteeksi saa sterling-hopeasta valmistetut sumutepullot parfyymin tai virkistävän veden ruiskuttamiseksi. Sumutepullojen väitetään pysyttelevän lokeroissaan napakasti silloin kun ne eivät ole käytössä.
Ja mikäli takapenkeillä iskee sumutusta suurempi jano, voi Mulliner ystävällisesti askarrella takapenkin kyynärnojaan upotettavan viileän lokeron samppanjapullolle. Itse lokeron rakentaminen vie noin 15 työtuntia, mutta mukaan saa lisäksi kaksi erityisesti autoa varten suunniteltua samppanjalasia. Lasien erikoinen jalka sopii kyynärnojassa oleviin lasinpidikkeisiin turhan läikkymisen estämiseksi. Samalla jalan kuvio muistuttaa auton vanteista.
Yhtiö ei normaalisti kerro mittatilattavien erikoisvarusteidensa hintoja, mutta merkin edustaja paljasti kuitenkin Autoblogille, että samppanjakaappi rokottaa Flying Spurin ostajaa vajaalla 10 000 eurolla.
Lähde: Bentley / Autoblog, kuvat: Bentley
Valmistajalta: Bentley
-
Bentleyn uutuus: 12 kappaletta vuoden 1929 Blower Bentley -kilpureita Uutinen
-
Kuuma uutuus vuodelta 1939: tuhoutunut Bentley Corniche rakennettiin uudelleen Uutinen
-
Bentley ja 120000 mehiläistä: autotehdas avasi mailleen kaksi mehiläispesää Uutinen
-
Bentleyllä kiire sähköauton valmistamiseen – tavoitteet viiden vuoden päässä Uutinen
-
Päihitettävänä vain edeltäjä: uusi luksussedan Bentley Flying Spur Uutinen
-
Bentley Continental GT Convertible: tweediä päälle tai pois Autonäyttely
-
Graf von Faber-Castell by Bentley: kynäsarja arvokkaampiin allekirjoituksiin Uutinen
-
Päivän kuva: saisiko olla Bentley, sir? Koeajo
-
Breitlingilta ranneluksusta – Bentley GT Dark Sapphire Edition Uutinen
-
Täydellisyyden tekijät – Bentleyn ylellisyys syntyy käsityönä Autonäyttely
-
Volkswagenin pääjohtaja Matthias Müller: vuonna 2025 neljännes täyssähköautoja Autonäyttely
-
Kun VW laittaa parastaan: täysin uusi Bentley Continental GT Esittely
Kaikki koeajot
- Adria
- Alfa Romeo
- Aprilia
- Audi
- Bentley
- BMW
- Can-Am
- Carado
- Caterham
- CF Moto
- Chevrolet
- Citroën
- CrossCamp
- Cupra
- Dacia
- Dodge
- DS
- Ducati
- ERA
- Ferrari
- Fiat
- Ford
- Harley-Davidson
- Honda
- Husqvarna
- Hymer
- Hyundai
- Indian
- Isuzu
- Iveco
- Jaguar
- Jeep
- Kawasaki
- Kia
- Koenigsegg
- KTM
- Lamborghini
- Land Rover
- Lexus
- Lotus
- MAN
- Maserati
- Mazda
- Mercedes-Benz
- Mini
- Mitsubishi
- Moto Guzzi
- MV Agusta
- Nissan
- Niu
- Opel
- Peugeot
- Polaris
- Porsche
- Renault
- Rolls-Royce
- Seat
- Škoda
- Smart
- Solifer
- SsangYong
- Subaru
- Sunlight
- Suzuki
- Tesla
- Toyota
- Triumph
- TruckMasters
- Victory
- Volkswagen
- Volvo
- Yamaha
- Zero
Keskustelu