5.3.2026

J. Rinta-Jouppi kommentoi tuontiautojen veropetostutkintaa – ketju kiistää hyötyneensä järjestelystä

Kuva Moottorin arkisto

Käytettyjen autojen maahantuontiin liittyvä laaja arvonlisäverotutkinta koskettaa yhtä Suomen suurimmista autokauppaketjuista, mutta yhtiön mukaan tutkinta kohdistuu pääasiassa tuontiketjun muihin toimijoihin.

Autokauppaketju J. Rinta-Jouppi Oy kommentoi käytettyjen tuontiautojen arvonlisäverotutkintaa, jossa viranomaiset selvittävät laajaa EU-tasoista veropetoskokonaisuutta. Yhtiön mukaan tutkinta kohdistuu ennen kaikkea autoja maahantuoviin yrityksiin, joiden epäillään kiertäneen arvonlisäveroja käytettyjen autojen tuonnissa.

Tulli tiedotti asiasta torstaina ja kertoi tutkivansa kokonaisuutta, jossa Suomeen on hankittu yli 3 500 käytettyä ajoneuvoa noin 115 miljoonan euron arvosta. Viranomaisten arvion mukaan vältettyjen verojen määrä on yli 60 miljoonaa euroa.

Moottori julkaisi asiasta uutisen jo helmikuun puolessa välissä ja laajemman selvityksen autoalan veroepäselvyyksistä helmikuun puolessa välissä.

Autokauppaketju J. Rinta-Jouppi kertoo ostaneensa tutkinnan kohteena olevilta kotimaisilta maahantuontiyrityksiltä autoja jälleenmyyntiin. Tämän vuoksi Tulli selvittää myös J. Rinta-Joupin mahdollista roolia kokonaisuudessa ja sitä, onko yhtiö voinut olla tietoinen tuontiketjun mahdollisesta rikollisesta toiminnasta.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Vain pieni osa autoista tutkinnan piirissä

J. Rinta-Joupin mukaan tutkinnan kohteena olevat ajoneuvot muodostavat alle viisi prosenttia yhtiön vuosittain ostamista autoista.

Yhtiö kertoo tarkastavansa autojen myyjien taustat Verohallinnon ja Autoalan Keskusliiton ohjeiden mukaisesti. Autot on J. Rinta-Joupin mukaan hankittu vakiintuneilta kotimaisilta toimijoilta, joiden rekisteröinnit ovat olleet kunnossa eikä niillä ole ollut verovelkaa.

Yhtiö myös korostaa, ettei se katso hyötyneensä mahdollisesta verojen välttämisestä ja että kaikki autot on ostettu markkinahintaan.

J. Rinta-Joupin käsityksen mukaan Tullin mainitsemat kirjanpitorikosepäilyt kohdistuvat tuontiketjun aikaisempiin toimijoihin, eivät autokauppaketjuun.

Tulli tutkii tapauksessa muun muassa törkeää veropetosta ja törkeää kirjanpitorikosta. Tullin mukaan tutkinta koskee käytettyjen autojen maahantuontiin liittyvää eurooppalaista veropetoskokonaisuutta.

Tullin rikostutkinnan päällikkö, valvontajohtaja Hannu Sinkkonen sanoo Moottorille, että epäiltyjä rikostutkinnassa on tällä hetkellä 15–20 henkilöä, näistä 8 väliyhtiöissä ja loput muissa yhtiöissä.

J. Rinta-Jouppi kertoo tekevänsä viranomaisten kanssa täyttä yhteistyötä ja odottavansa tutkinnan etenemistä. Esitutkinta on edelleen kesken.

Moottori selvittänyt asiaa aiemmin

Moottori uutisoi helmikuun puolivälissä, että viranomaiset olivat tehneet tarkastuksia J. Rinta-Joupin useisiin toimipisteisiin.

J. Rinta-Jouppi Oy:n talousjohtaja Jani Koski vahvisti tuolloin Moottorille, että viranomaiset tekivät tarkastuksia autokauppaketjun toimipisteissä ja ottivat haltuunsa työntekijöiden työvälineitä ja puhelimia osana tutkintaa.

Kosken mukaan tarkastukset liittyivät autoja maahantuovien yritysten toimintaan ja tuontiautojen verotukseen.

– Viranomaiset tutkivat, ollaanko me osa sitä ketjua, mistä näitä autoja on tullut. Sitä tässä haetaan, olemmeko me syyllistyneet veropetokseen, Koski kertoi tuolloin Moottorille.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Useiden autokauppojen uskotaan kiertävän arvonlisäveroa – valtio menettää kymmenien miljoonien eurojen verotulot vuodessa

Moottori selvitti, miten laajasta ilmiöstä verojen kierrossa Suomessa on kyse ja millä tavoin käytettyjen tuontiautojen marginaaliverotusta epäillään käytettävän väärin.

Lue lisää

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat