12.1.2026

Käytetyt autot käyvät kaupaksi hurjalla tahdilla – markkina kymmenkertainen uusiin verrattuna

Kuva Moottorin arkisto

Uusien autojen myyntikäyrät ovat olleet pari vuotta niin alavireisiä, että koko ala on paniikkitilassa. Sen sijaan käytettyjen myynti on kasvussa.

Vuonna 2025 myytiin yhteensä 717 216 käytettyä autoa, mikä on lähes kymmenkertainen määrä uusien autojen menekkiin verrattuna. Uusia autoja saatettiin rekisteriin 71 888 kappaletta.

Kun uusien autojen myynti sakkaa, suuntautuu autonvaihtotarve käytettyihin. Tilastoissa onkin nähtävissä suora korrelaatio uusien autojen myynnin laskun ja käytettyjen myynnin nousun suhteen. Kun ensirekisteröinnit laskivat vuoteen 2024 verrattuna kolmella prosentilla, kasvoi käytettyjen myynti neljällä prosentilla.

Suomalaiset ovat autokaupoilla varovaisia ja harkitsevat auton vaihtamista tarkkaan, mutta käytettyjen kauppa on silti kasvu-uralla. Etenkin pääkaupunkiseudulla.

– Uudellamaalla myydään eniten käytettyjä autoja, joten siellä tapahtuva kasvu heijastuu koko automarkkinaan, toteaa 02 Rekkarista vastaava Fonectan Business Lead Toni Wistbacka.

 Käytettyjen autojen myynnin kasvu on ollut esimerkiksi Helsingissä hurjaa, sillä se kasvoi edelliseen vuoteen verrattuna jopa 24 prosenttia.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Sähköautot kiinnostavat entistä enemmän

Etenkin sähköautot tekevät kauppaansa kiivaalla tahdilla, sillä viime vuonna myytiin 68 prosenttia enemmän sähköisen voimalinjan autoja verrattuna vuoteen 2024. Kasvuprosentit eivät toki kerro koko totuutta, sillä kokonaismyynnistä sähköautoja oli viime vuonna vain 5 prosenttia.

Bensa hallitsee edelleen käytettyjen myyntilastoja, sillä puolet kaikista käytetyistä autoista kulkee bensalla. Hyvänä kakkosena on diesel, joka kattaa 34 prosenttia käytetyistä. Bensahybridien osuus on 11 prosenttia.

Myydyimmät merkit noudattelevat pitkälti samaa linjaa kuin uusissakin autoissa. Ykköspaikkaa pitää Volkswagen ja hyvä kakkosena tulee Toyota. Kolmantena käytetyissä autoissa on Mercedes-Benz.

Kaikkein kiinnostavin automalli on käytetyissäkin klassisesti Toyota Corolla, joita myytiin käytettynä viime vuonna 6149 kappaletta. Suosituin käytetty sähköauto oli yllätyksettömästi Tesla Model 3.

Kommentit (2)

  • KARES EERO

    Tässäkin artikkelissa ”unohdetaan” täysin maahan käytettynä tuodut 40.000-50.000 autoa. Tämäkin tuonti uudistaa autokantaamme. Tämä tosiasia olisi hyvä tuoda esiin autokaupan tilaa arvioitaessa.

    • Moottorin toimitus

      Maahan tosiaan uitetaan melkein sama määrä tuontiautoja, kuin uusia rekisteröidään. Niistä on juttuja ollut aiemmin, ja nyt voisi olla paikallaan tarkastella ne tilastot läpi jutun näkökulmasta.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat