14.3.2025

Koeistuttu: Mazda 6e – sähkö pukee Mazdaa

Kuva Tuomas Rajala

Mazda 6e on myrskyvaroitus japanilaisvalmistajan sähköisestä tulevaisuudesta.

Mazda ei ole koskaan kulkenut autoteollisuuden valtavirran mukana, eikä se tee sitä myöskään sähkömalli 6e:n kohdalla. Kyseessä on nimittäin rehti viistoperä, eikä nykysuuntauksen mukaan mediaseksikäs SUV-sämpylä.

Mazdan muotokieli on tuttua, mutta mukana on myös uutta. Muotoilua voi hyvällä syyllä sanoa veistokselliseksi, ja ajattoman tyylikkääksi. Mazda ei ole halunnut keksiä autoa uudelleen, vaan 6e näyttää siltä miltä merkin sähköauton olettaisikin.

Ulkokuori on hillityn tyylikäs, mutta ohjaamossa vedelläänkin sitten uusista tyylinaruista. Auto 25 -messuilla esillä ollut auto oli sisustaltaan kaikkea muuta kuin hillitty.

Tätä nykyä vaaleanruskea nahkasisusta viittaa vahvasti Premium-luokkaan, ja siihen tuntuu itse autokin kurkottelevan. Erityisen herkullisen yhdistelmästä tekee nahkan ja nupukkipinnan yhdisteleminen vaaleanruskeassa värissä.

Mazdan sisustat ja tietoviihdenäytöt ovat pitkään laahanneet perässä muiden valmistajien vastaavista, mutta 6e:n kohdalla homma tuodaan kertaheitolla tähän päivään. Ohjaamoa hallitsee kookas keskikonsolin näyttö, jonka toimintaa ei vielä päässyt testaamaan.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Paljon Premium-tunnelmaa

Mittaristo on digitaalinen, ja ohjauspyörän näppäimet ovat ohjelmoitavissa. Fyysisiä näppäimiä Mazdassa ei juuri enää ole, mutta tietoviihdenäytön alalaidassa tulee olemaan räätälöitävissä oleva kontrollipaneeli.

Mazda 6e vaikuttaa koeistumisen perusteella tarjoavan yllättävän paljon Premium-tunnelmaa, minkä voisi kuvitella kiinnostavan sähköistä sedania harkitsevaa kuluttajaa.

Voimalinja on vakuuttava, sillä 258 hv ja 320 Nm riittävät takaamaan mukavan suorituskyvyn, vaikka tehokuninkuuksista ei tuolla taistellakaan. Akku on 69 kWh, mikä tarkoittaa 479 WLTP-toimintamatkaa. 10–80 prosentin lataus ottaa aikaa 22 minuuttia.

Viisimetrinen limppu haastaa monella tapaa Premium-merkkien kookkaat sedanit, kuten Volvo ES90:n, BMW i5:n ja Mercedes-Benz EQE:n. Mazdan ehdoton valttikortti tulee olemaan hinnoittelu, sillä hulppealla varustelutasollakin hinta jää 50 000 euron tuntumaan, siinä missä kilpailijat kohoavat kymppitonnien päähän.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat