24.9.2026

Markkinassa on tapahtunut ”merkittävä vakautuminen” – matkailuautokaupan pahin näyttää jääneen taakse

Kuva Manu Tuppurainen

Syksyn Caravan-messut käynnistyvät Lahdessa tilanteessa, jossa uusien matkailuautojen markkina on vakautumassa, mutta matkailuvaunujen ensirekisteröinnit jatkavat selvää laskuaan. Kahden vuoden vertailu paljastaa, kuinka paljon koko markkina on samalla kutistunut.

Syksyn tärkeimmät kotimaiset matkailuajoneuvomessut järjestetään Lahdessa 24.–27. syyskuuta. Caravan 2026 -messuille saavutaan markkinatilanteessa, joka näyttää ensi silmäyksellä huomattavasti valoisammalta kuin vielä vuosi sitten.

– Sanoisin, että matkailuautojen osalta merkit viittaavat aika vahvasti siihen, että pohja on ainakin hyvin lähellä tai jo takana, Matkailuajoneuvotuojat ry:n toiminnanjohtaja Mika Jokinen analysoi alan suurimpien messujen alla.

Tilastojen tarkempi tarkastelu kertoo kuitenkin kaksijakoisesta tilanteesta.

Tammi–elokuussa Suomessa ensirekisteröitiin yhteensä 896 uutta matkailuautoa ja 385 matkailuvaunua eli kaikkiaan 1 281 matkailuajoneuvoa. Vuotta aiemmin vastaava määrä oli 1 387, joten markkina on supistunut 7,6 prosenttia.

Koronan jälkeinen markkinankorjaus on käyty nyt läpi ja toimitusketjut ovat normalisoituneet ja mallistot vastaavat nyt hyvin kysyntää.

Matkailuautojen kohdalla pudotus on kuitenkin lähes pysähtynyt. Niiden 896 ensirekisteröintiä jäi vain 3,4 prosenttia viime vuoden 928 autosta. Tehdasvalmisteisten matkailuautojen ero on vielä pienempi: niitä rekisteröitiin 783, kun vuotta aikaisemmin määrä oli 792. Pudotusta kertyi vain 1,1 prosenttia.

Jokisen mukaan rekisteröintiluvuissa täytyy muistaa myös se, että koronavuosina kysyntä ja rekisteröinnit nousivat poikkeuksellisiin lukuihin. Nyt rekisteröinneissä ollaan palaamassa vähitellen normaalille tasolle.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 8 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat