11.9.2025

Päivän kuva: huurut pois lasipinnoilta ennen ajoon lähtöä

Kuva Teppo Vesalainen
Pienemmällä, skrapamaisella kuivauslastalla joutuu pyyhkäisemään muutaman kerran isoa lastaa enemmän. Pieni koko on kuitenkin myös sen vahvuus, sillä lastalle löytyy säilytyspaikka varsin helposti, esimerkiksi ovilokeroista.

Vaikka viimepäivinä on saatu nauttia kesäisistä lämpötiloista, on myös syksyn merkkejä havaittavissa.

Ilman kosteus on syksyn tullen varsin korkea eikä kosteuden tiivistymiseltä auton lasien pinnoille voida välttyä. Erityisesti aamulla ajoon lähdettäessä auton lasien ulkopinnat ovat kauttaaltaan vetisen huurun verhoamat.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kuivauslasta – satsaus turvallisuuteen

Monessa autossa tuuli- ja takalasin puhdistaminen onnistuvat auton omia pyyhkijöitä hyödyntäen – sen sijaan sivulasit pitää puhdistaa muilla keinoin.

Jossain autossa puhdistaminen saattaa onnistua avaamalla ja sulkemalla sekä etu- että takasivuikkunat. Omakohtaisten kokemusteni perusteella kosteus ja huuru eivät kuitenkaan monen nykyauton laseista kyseisellä keinolla poistu. Suosittelenkin lämpimästi hankkimaan kuivauslastan, jolla on helppo ja nopea kuivata lasit ennen ajoon lähtöä.

Kuivauslastoja löytyy monen kokoisia: isommalla selviää puhdistamisesta vähän vähemmillä liippauksilla, mutta pienikokoinen saattaa olla näppärämpi säilyttää, esimerkiksi auton ovilokerossa. Lastan hankkimisen ei pitäisi jäädä hinnasta kiinni: esimerkiksi tämän jutun kuvituksessa näkyviä lastoja vaikuttaisi jutun kirjoitushetkellä saavan 5-7 euron hintaan.

Isolla lastalla sivulasi puhdistuu parilla pyyhkäisyllä.

Nopea toimenpide

Lasipintojen kuivaus on varsin nopea toimenpide. Sanoisin, että kaikki auton sivulasit ehtii hyvinkin kuivaamaan minuutissa. Näin ollen ajansäästöllä lasien kuivaamatta jättämistä ei voi perustella.

Tärkeää on, että etusivuikkunoiden lisäksi kuivataan myös takasivuikkunat, joiden kautta pitää havainnoida takaviistoon, auton rinnalle jäävään katveeseen, esimerkiksi kaistanvaihtotilanteissa tai risteyksessä käännyttäessä.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat