Oletko tietämättäsi osallistunut Korkeasaaren eläinten ruokintaan? – Pääkaupunkiseudulla autoilevalle se on mahdollista

Kuva Annika Sorjonen, Korkeasaaren eläintarha
Photo: Annika Sorjonen (2025) Korkeasaari Zoo Helsinki, Finland

Hirvikolari pääkaupunkiseudulla käynnistää tapahtumaketjun, joka saattaa viedä aina Korkeasaaren Kissalaaksoon asti.

Kun autoilija kolaroi suurriistan, kuten hirvieläimen kanssa, poliisi hälyttää paikalle riistanhoitoyhdistysten ylläpitämän suurriistavirka-avun (SRVA). Jos eläin on kuollut paikan päällä, SRVA-toimijat noutavat kuolleen eläimen talteen. Aina eläin ei kuitenkaan kuole törmäyspaikalle, jolloin niin sanotut SRVA-vapaaehtoiset voivat jäljittää loukkaantuneen eläimen ja tarvittaessa lopettaa sen. Kaupunkialueella lopettamisesta vastaa yleensä poliisi.

– Helsingissä on erittäin hyvin toimiva, vapaaehtoisuuteen perustuva SRVA-organisaatio. Yhteistyö viranomaisten kanssa on sujuvaa ja tehokasta, vakuuttaa Tuomas Kemiläinen Helsingin riistanhoitoyhdistyksestä.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Mitä tapahtuu kuolleelle kolarieläimelle?

Ympäri Suomen kolareissa kuolleiden hirvieläinten liha löytää tiensä usein ihmisen ravinnoksi. Tuskin monikaan meistä arvaisi, minne ihmisravinnoksi kelpaamattomat eläimet voivat kuitenkin päätyä pääkaupunkiseudulla. Osa kolarieläimistä voidaan nimittäin toimittaa Korkeasaaren eläintarhaan.

– Korkeasaaressa hyödynnetään kolarissa kuolleita hirvieläimiä ravintona sekä isoille että pienemmille kissaeläimille, ahmoille ja petolinnuille. Luonnonvarainen riista tuo tärkeää vaihtelua ruokintaan, sillä kokonaiset ruhot karvoineen ja sorkkineen tarjoavat petoeläimille merkittävää virikearvoa ja erilaista ravintoarvoa teurastamolta saatavaan lihaan verrattuna, kertoo Korkeasaaren eläintarhan kuraattori Aino Sjöholm.

Helsingin alueella hoidetaan vuosittain noin 150 SRVA-tehtävää, joiden yhteydessä kuolleista eläimistä noin 50 toimitetaan Korkeasaareen. Eläinten toimittamisesta sovitaan etukäteen Korkeasaaren eläintarhan kanssa, joka on antanut tarkat ohjeet siitä, millä kriteereillä kolarieläimiä voidaan vastaanottaa. Eläintarha myös itse tarkastaa jokaisen ruhon soveltuvuuden eläinten ravinnoksi. Korkeasaari ei ota vastaan esimerkiksi villisikojen ruhoja.

Photo: Annika Sorjonen / Korkeasaari Zoo

SRVA on vapaaehtoistyötä

Suurriistavirka-apu on riistanhoitoyhdistyksen alainen organisaatio, joka perustuu vapaaehtoistyöhön. SRVA-toimintaan liittyvillä tehtävillä metsästäjät ja koiranohjaajat koirineen antavat virka-apua poliisille suurriistaan liittyvissä tilanteissa. Yleisimpiä tehtäviä ovat esimerkiksi loukkaantuneiden eläinten jäljestämiset tai suurpetojen karkottamiset taajaan asutuilta alueilta.

Suurriistavirka-avun toimintaa ohjaa eläinten hyvinvoinnista annettu laki.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat