19.11.2025

Valkokankaan sankariautot huutokaupataan Ranskassa

Kuva Bonham's

Marraskuun lopulla on hieno mahdollisuus huutaa itselleen suosikkielokuvan tähtiauto, tai ainakin hyvin laadittu replika.

Renaultin iso museoautojen huutokauppa ei ole ainoa merkittävä loppuvuoden tapahtuma laatuaan. Kauppatalo Bonham’s vie marraskuun lopulla vasaran alle 50 leffa-autoa ja moottoripyörää, jotka ovat kotoisin Pariisin lähettyvillä sijaitsevasta Movie Cars Central -museosta. Kyseessä on Euroopan suurin elokuva-autoihin keskittynyt museo, josta on voinut myös vuokrata replikoita. Iso osa huutokaupattavista autoista on kuitenkin aitoja, merkinnällä "Screen used", eli kyseinen ajoneuvo on vilahtanut valkokankaalla.

Myytävien autojen listaus on komeaa katseltavaa. Tarjolla on niin Hurjapäät-elokuvasarjan sankariautoja Dodge Chargerista 2 Fast 2 Furious -elokuvan Lancer Evo VII:hin, Men in Black -elokuvan Ford LTD Crown Victoria, John Wickin 1969-mallin Ford Mustang Mach 1, sekä Gene Winfieldin rakentamat tulevaisuusvatkaimet Paluu tulevaisuuteen II:sta ja Blade Runnerista.

Kustomvelho Winfield loihti myös 1977-vuosimallin Oldsmobilesta Robocop-elokuvan pahisauto 6000 SUX:n, ja yksi säilyneistä yksilöistä on tämän huutokaupan vetonauloja. Tuulilasin alalaidan halkeaman perusteella kyseessä on sama auto, joka oli esitteillä myös Petersenin automuseossa Los Angelesissa.

Muita muskeliautoja ovat vuoden 2011 Drive -elokuvan Chevrolet Malibu sekä Dukes of Hazzardin uudelleenfilmatisoinnissa vuonna 2005 käytetty Dodge Charger.

Kun kerran Ranskassa ollaan, suurimman huomion saa tietysti Taxi 2:n supervarusteltu, levikkeillä koreileva valkoinen Peugeot 406 V6. Se on hankittu museon kokoelmiin aikoinaan suoraan Peugeotilta. Myös elokuvasarjan myöhemmässä osassa nähty, vastaavasti tuunattu Peugeot 407 tulee myyntiin.

Tarjolla olevia replikoita edustavat vaikkapa Pierce Brosnan -aikakauden Bond-leffoissa nähtyjen autojen kaltaiset BMW 750i ja Z3, Starsky ja Hutch -henkinen punavalkoinen Ford Gran Torino, Transformers-elokuvien mallinen Bumblebee-Camaro, ja lisää Hurjapäät-autoja Eclipsestä Jettaan. Myös vuoden 1989 Batman-elokuvan mukainen Batmobile tulee myyntiin, mutta se liikkuu VW Kuplan tekniikan turvin. Listauksessa komeilevat lisäksi Haamujengin Cadillac-ambulanssi, hieno KITT-replika sekä Miami Vice -mallinen Corvette-Ferrari.

Huutokaupassa myydään myös lavasteita ja leffakrääsää, ja mikäli oman Visulahden perustaminen on aina ollut mielessä, kaupaksi menee myös aidon kokoinen Tyrannosaurus Rex. Sen kaveriksi voi hankkia Jurassic Park -tyylisen Ford Explorerin.

Vaikka kaikki myytävä asetetaan tarjolle ilman pohjahintoja, huutokaupan hinta-arviot ovat kovia. Taksi-Pösöstä arvioidaan saatavan jopa 120 000 euroa, General Lee -Chargerista 160 000, ja Hurjapäät-Lancerista 250-500 tuhatta euroa. Huutokauppa pidetään marraskuun 21.-28. päivien välillä.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat