13.8.2025

Pääkirjoitus: Autokaupan pommit on voitava välttää

Onko kohtuullista, että iso taloudellinen riski kalliista ennakoimattomasta korjauksesta tai yllättävästä hinnanalenemasta jää yksityisen kuluttajan kannettavaksi?

Vuoden aikana lähes joka neljäs liikennekäytössä oleva henkilöauto saa uuden omistajan. Tänäänkin noin 1 600 käytettyä henkilöautoa vaihtaa omistajaa. Joukkoon mahtuu niin halvempia kuin kalliimpia autoja ja ikähaitari on pitkä. Jokainen näistä autoista on kuitenkin liikennekäytössä. Auton iästä ja hinnasta riippumatta se hankitaan yleensä kuluttajan talouden sallimien hintarajojen mukaan ja sen tarkoitus on täyttää vähintäänkin pakollinen liikkumisen tarve. Entä jos jotain meneekin pieleen?

Juuri hankittu auto voi olla pommi omistajalleen. Joskus paljastuu piilevä vika, jonka korjaaminen tulee suhteettoman kalliiksi. Parhaassa tapauksessa myyjäliike korvaa ainakin osan kuluista, mutta läheskään aina näin ei käy, vaan kulut jäävät uudelle omistajalle. Kalliin vian lisäksi yllättävät ja isot "yön yli" tapahtuvat hinnanalenemat ovat yhä suurempi riski erityisesti kalliimpien käytettyjen autojen ostajille.

Auto on asunnon jälkeen kallein yksittäinen kotitalouden hankinta. Onko kohtuullista, että iso taloudellinen riski kalliista ennakoimattomasta korjauksesta tai yllättävästä hinnanalenemasta jää yksityisen kuluttajan kannettavaksi?

Kuluttajan asemaa on pyritty turvaamaan lainsäädännöllä, mutta sekään ei aina riitä.

Yksi tapa pienentää omaa riskiä kuluttajana on pohtia, millaisilla ehdoilla auton ostaa tai löytyykö sellaista palvelua, mistä auton saa käyttöön esimerkiksi selkeällä etukäteen sovitulla kuukausimaksulla.

Moottori vertaili tarjontaa ja tälläkin hetkellä löytyy erilaisia leasing-tyyppisiä palveluita, joissa asiakas sopii myyjäliikkeen kanssa kuukausimaksun ja saa auton käyttöönsä. Palveluiden sisältö vaihtelee, joten asiakkaalta vaaditaan tarkkuutta, jotta se oikea ja itselle järkevän hintainen palvelu löytyy. Tyypillistä tarjolla oleville palveluille on, että sopimukseen sisältyvä ajokilometrimäärä on edullisimmissa sopimuksissa sangen pieni, vuositasolla 10 000 kilometriä. Jos autoa käyttää vuoden aikana enemmän, myös kuukausimaksu nousee.

Yli 600 000 käytetyn auton kauppaa on vuositasolla sellainen määrä, että sen luulisi houkuttelevan lisää erilaisia vaihtoehtoja. Yksityiselle kuluttajalle pitää olla saatavilla sopimuksia, joilla käytettykin auto saadaan käyttöön ilman kohtuutonta yllätyskulujen riskiä. Riski poikkeuksellisista arvonalenemista tai kalliista korjauksista on luontevimmin liiketoimintaa harjoittavien yritysten hallittavissa. Heidän riskiarvionsa pohjalta syntyvät sopimusvaihtoehdot voivat tarjota kuluttajalle reilun ja kustannuksiltaan vakaan tavan täyttää autoilutarpeensa. Markkina kehittyy kyllä, mutta jatkossakin kuluttajalta vaaditaan huolellisuutta oman sopimuksen sisällön ymmärtämisessä. Se on jokaisen kuluttajan paras turva.

Kommentit (1)

  • TIMO NURMELA

    Ennen kaikkea autonvalmistajille olisi saatava laajempi ja pitempään kestävä vastuu tyyppivioista.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat