13.6.2025

Päivän kuva: rompetorilöytönä Moottori-lehtiä vuodelta 1977

Teksti Teppo Vesalainen
Kuva Teppo Vesalainen
Moottori-lehden numerot 7-9/1977.

Löysin rompetorilta kolme Moottori-lehteä syntymävuodeltani. Lue, mitä yhteistä – ja toisaalta, mitä eroja – niissä on nykypäivän Moottori-lehtiin verrattuna.

Piipahdin reilu viikko sitten Rajamäellä Masiinameetingissä. Tapahtumassa oli näytillä hienosti vanhoja autoja eri vuosikymmenten varrelta. Ajoneuvojen lisäksi alueella oli varsin iso rompetori, jossa harrastajat ja alan yritykset myivät varaosia, tarvikkeita ja oikeastaan kaikkea mahdollista vanhaa rompetta.

Kierrellessäni aluetta pysähdyin erään antikvariaattitoimintaakin harjoittavan myyjän myyntipisteelle katselemaan vanhoja autolehtiä. Tavoitteenani oli löytää lehtiä 80-luvun alkuvuosilta, joissa olisi mahdollisesti oman harrasteautoni kaltaisen auton (MB 240D W123) testi- tai koeajojuttuja. Tällä kertaa sellaista ei kuitenkaan tullut vastaan – sen sijaan lehtiröykkiöiden syövereistä, muutaman Jallun ja Raton alta, paljastui Moottori-lehden kolme numeroa vuodelta 1977. Kyseessä on oma syntymävuoteni, joten ajattelin, että kymmenen euron investointi kolmesta lehdestä on varmasti hintansa väärti ja ehkä joskus myöhemmin voisi sitten yrittää haalia kokoelmiin myös loput samaisen vuoden lehdet.

Moottori-lehti on tuolloinkin ollut Autoliiton äänenkannattaja. Lehden alussa painotetaan, että ”kirjoitukset edustavat laatijoittensa mielipiteitä ellei niissä mainita, että ne ovat Autoliiton kannanilmaisuja”.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kirjeitä toimitukselle sekä Moottorin market

Jokaisessa lehdessä näyttää olevan ”kirjeitä toimitukselle” -osio, jossa lukijat esittävät lisäkysymyksiä aiempiin artikkeleihin liittyen, antavat juttuvinkkejä, kertovat omista ajoneuvoistaan jne.

Vastaavasti näyttää löytyvän ”Moottorin market”, jossa jäsenet saivat ilmoittaa ilmaiseksi. Market-palstan osto- ja myynti-ilmoitukset puhelinnumeroineen ja osoitetietoineen palauttivat mieleeni oman lapsuuden ja nuoruuden, jolloin kävin useasti ostamassa kioskilta Keltainen pörssi -lehden, jonka sisältö oli kokonaisuudessaan varsin samankaltainen.

Koeajoja, tekniikkaa ja liikenneturvallisuutta

Lehdissä on myös luonnollisesti aikakautensa autojen koeajoja, kuten kunnon autolehdessä pitääkin olla. Juttujen otsikointi on hauskaa luettavaa: ”Civistystä”, ”Vauxhall VX 2300 – suottako syrjitty”, ”Joko CX on yhtään tavallisempi”, ”Vauxhall Cavaler – Asconan uudet vaatteet” ja ”Mitskubishi Lancer – japanilaisempi se ei voisi olla” vain muutamia esimerkkejä mainitakseni.

Skoda 120 L maksoi lehden ilmestymisaikaan 20 000 mk.

Koeajojuttujen lisäksi lehdestä näyttää löytyvän myös syvemmälle auton tekniikkaan ja kunnossapitoon meneviä artikkeleita, kuten ”Reikä männässä” ja ”Pakkaskäynnistys”.

Myös liikenneturvallisuus on ollut vahvasti esillä jo tuolloin muun muassa ”Sivutuuli – monin verroin vaarallisempi talvella” ja ”Turvallisin kääntyminen vasemmalle” -teemoina.

Autourheilua, mainoksia ja asuntovaunuja

Autourheilulle näyttäisi joka numerossa olevan oma – nykyistä selvästi suurempi – osionsa ja myös mainoksia on jonkin verran. Ehkä huomiota herättävin ero mainoksissa nykypäivän lehtiin ovat isokokoiset tupakkamainokset, jollaisia ei ole näkynyt enää vuosiin niiden ollessa nykyään kiellettyjä. Niin se maailma muuttuu.

Osaan mainoksista on yhdistetty myös asiasisältöä, esimerkiksi liikenneturvallisuuteen tähtääviä talviajovinkkejä jne.

Saabia markkinoitiin turvallisuudella – eikä varmasti syyttä. Mainoksen yhteydessä annettiin talviajovinkkejä.

Matkailuvaunuharrastus on huomioitu paitsi mainoksissa, myös erilaisina harrastusta käsittelevinä artikkeleina.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kaupasta tuotteita jäsenhintaan

Nyky-Moottorin tavoin löytyy vuoden 1977 numeroista myös Autoliiton kauppa -osio. Tilauksia ei tuolloin sattuneesta syystä hoidettu netin välityksellä vaan lehdestä voi leikata tilauskupongin, johon täytettiin nimi-, osoite- ja jäsentiedot sekä ruksattiin lomakkeessa olevasta listasta tilattavat tarvikkeet.

Myynnissä näyttää olleen esimerkiksi AL-puseroita, auton lämpöistuimia, työkalulaukkuja, hinausköysiä, akkuvaraajia, suojahaalareita, lasten turvaistuimia, ensiapulaukkuja, jäsenmerkkejä, vaunumerkkejä, kalvosinnappeja, solmioneuloja, ajopäiväkirjoja, varatuulilaseja sekä ”Aja oikein Helsingissä -opas”. Hauskaa oli havaita, että osa näistä tuoteryhmistä ovat edelleen AL-kaupan valikoimissa – tosin hieman uudistettuina versioina.

AL-kaupassa oli jo lähes viisikymmentä vuotta sitten tarjolla autoilijalle hyödyllisiä varusteita ja tarvikkeita – jäsenille jäsenhintaan, totta kai.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat