6.9.2025

Päivän kuva: takalasiritilä ja muita vastaavia aikansa härpäkkeitä

Kuva Teppo Vesalainen
Takalasiritilöitä näkee nykyään lähinnä harrasteautoissa, jotka on otettu käyttöön 60-, 70-, 80- tai 90-luvuilla.

Nämä maksullisen rappuset ja muut takalasin tuntumaan asennettavat aurinko- ja häikäisysuojat olivat oman aikakautensa muoti-ilmiöitä.

Omassa lapsuudessani 70- ja 80-luvulla takalasiritilöillä varustettuja autoja oli liikenteessä varsin paljon. Ritilät olivat usein jälkiasenteisia ja rohkenen väittää, että moni asennutti sellaisen autoonsa lähinnä ulkonäkösyistä. Toki ritilä myös esti auringon säteiden pääsyä autoon sisälle, jolloin auto saattoi tuntua hieman viileämmältä.

Säleiköt olivat pääsääntöisesti toteutettu niin, että ne eivät estäneet kuljettajaa havainnoimasta taaksepäin – ainakaan kovin paljoa.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Hattuhyllyn rullaverhot

Säleikköjen kanssa samoihin aikoihin auringon säteiltä tuojauduttiin lasin sisäpuolelle asennettavin rullaverhoin, joita oli sekä yksi- että kaksiosaisia. Nämä verhot oli mahdollista kelauttaa alas rullalle silloin, kun niitä ei tarvittu. Käytössä ollessaan, pystyi niiden läpi pääsääntöisesti jotenkuten havainnoimaan materiaalin osittaisen läpinäkyvyyden ansiosta.

Kaksiosainen takalasiverho oli varsin tyypillinen varuste muun muassa 70-luvun lopun 200-sarjan Volvojen hattuhyllyillä.

Vaikka verhotkin auringonsäteitä blokkasivat, oma epäilykseni on, että pääasiallinen syy niidenkin asentamiseen monesti kuitenkin oli enemmän ulkonäköseikka – tai se, kun naapurillakin oli samanlaiset. Muistan itsekin virittäneeni vielä 90-luvun puolivälissä ensiautoni, kakkoskoppaisen automaatti-Golfin, hattuhyllylle juuri tämän kaltaiset kaksiosaiset verhot.

Tässä esimerkki yksiosaisesta takalasiverhosta jarruttamassa auringonsäteiden tunkeutumista 60-luvun Volvoon.

Nykyään rullaverhoja näkee lähinnä autojen takaovissa suojaamassa matkustajaa sivuikkunan läpi loimottavalta auringolta.

Sälekaihtimet

Huomattavasti takalasiritilöitä ja -verhoja harvinaisempi ratkaisu oli eräänlainen auton hattuhyllyn ja katon väliin asennettava sälekaihdin. Ne toimivat periaatteessa samalla tavalla kuin useiden kotien ikkunoissakin olevat kaihtimet eli olivat käännettävissä auki tai kiinni.

Osa malleista muistaakseni mahdollisti myös kaihtimen nostamisen kokonaan ylös, jolloin takalasin läpi pystyi havainnoimaan esteettä.

Eräänlainen sälekaihdin 60-70 -lukujen taitteesta olevan Ford Cortinan takaikkunalla.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Katoavaa kansaperinnettä

2000-luvulle tultaessa ei sen enempää takalasiritilöitä kuin takaikkunaverhojakaan ole juurikaan enää liikenteessä näkynyt lukuun ottamatta harrasteajoneuvoja. Autoharrastajat ovat kiitettävästi noita ajoneuvojensa aikakaudelle tyypillisiä varusteita haalineet muistuttamaan menneiden aikojen ilmiöistä.

Muoteja tulee ja menee, minkä lisäksi nykyajan autoissa auringolta suojaudutaan sävylasein ja ilmastointilaitetta hyödyntäen.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat