30.4.2025

Päivän kuva: vapulta se alkaa – kuuma mutta niin lyhyt grillikesä!

Kuva Marko Jokela

Kyselyn mukaan 54 prosenttia suomalaisista on sitä mieltä, että grillaus kuuluu vappuun. Ja vain joka kymmenes kertoo osaavansa grillata pihvin oikein ilman turhaa kääntelyä.

Meidän suomalaisten on vaikea uskoa, että Mamba-yhtyeen Vielä on kesää jäljellä -kappaletta vuodelta 2002 olisi totta. Olenko siis realisti vai pessimisti, jos totean, että vapulta alkaa kesä, sitten on juhannus ja kohta se kesä ja grillaussäät ovatkin jo vilahtaneet ohitse?

HKfoodsin brändi- ja markkinointijohdossa työskentelevä Tiina Frazer pohtii aihetta tuomalla esiin, että grillaushetket ovat lyhyen kesän vuoksi harvinaisia ja arvokkaita. Ja koska ruokaa tarjoillaan usein isommalle porukalle, ovat onnistumispaineet suuret.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Älä käännä sitä pihviä!

Tuoreen kyselytutkimuksen mukaan 54 prosenttia suomalaisista on sitä mieltä, että grillaus kuuluu vappuun. grillaustaidoissa onkin vielä parantamisen varaa. Pihviä käännellään hiukan liikaa varmuuden vuoksi, kanan kypsyys arveluttaa ja lihalämpömittarin käyttö välillä unohtuu.

Tiedot ilmenevät HKFoodsin teettämästä ja tutkimusyhtiö Bilendin toteuttamasta grillauskyselystä, johon vastasi tuhat 18–75-vuotiasta Suomessa asuvaa henkilöä maaliskuussa 2025. Otos kiintiöitiin kansallisesti edustavaksi sukupuolen, iän ja asuinalueen mukaan.

Kyselytutkimuksen mukaan yli puolet suomalaisista (59 %) kääntelee pihviä grillissä varmuuden vuoksi, vaikka tietävät sen heikentävän lopputulosta. Vain joka kymmenes kertoo osaavansa grillata pihvin oikein ilman turhaa kääntelyä.

Mustunut pinta ja PAH!

Osa haluaa syödä makkaransa tai possunpihvinsä rapean mustakuorisena – ei kannattaisi. Mustaksi grillaaminen, paahtaminen tai savustaminen muodostaa PAH-yhdisteitä eli polysyklisiä aromaattisia hiilivetyjä. Ruokavirasto muistuttaa, että osa PAH-yhdisteistä on syöpävaarallisia ja perimää vaurioittavia yhdisteitä. Kyse ei ole vain makkaroista tai grillilihoista, sillä myös kasvisten ja vihannesten mustaksi grillattu pinta kerää PAH-yhdisteitä.

Suomalaisten grilliruuan ikisuosikki on yhäti makkara– ehkä myös sen helpon työstettävyyden vuoksi. Osa täydentää ja keventää ateriaa lisukkeilla kuten salaateilla. HKFoodsin kyselyn mukaan 74 prosenttia yhdistää makkaran ja sinapin.

HKFoodsin mukaan touko–elokuun aikana ostetaan 54 prosenttia koko vuoden grillimakkaroista ja kesäkuussa makkaroita syödään yli 35 miljoonaa kappaletta.

Mutta paljonko me suomalaiset grillaisimme ja söisimme makkaroita, jos meillä olisi eteläeurooppalaiset säät ja otollinen ulkogrillauskausi kestäisi kuukausikaupalla?

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat