28.1.2026

Suomeen 12 museoerikoiskoetta – Sevettijärvellä ajettiin aikanaan sadan kilometrin erikoiskoe, jolle polttopuut määrättiin pakolliseksi varusteeksi

Kuva Rallimuseo
Sevettijärvi museoerikoiskoe

Suomeen on suunnitteilla 12 historiallisen rallireitin verkosto. Ensimmäinen museoerikoiskoe löytyy Sevettijärveltä.

Auton ja tien museo Mobilia kertoo aloittaneensa Flying Finns -ralliteiden historian taltioimisen. Tämä tapahtuu nimeämällä kuuluisia pikataipaleita museoerikoiskokeiksi. Mobilia kertoo tavoitteekseen nimetä 12 historiallista rallireittiä vuoteen 2030 mennessä.

Hankkeen pilottina toimii Inarin kunnassa sijaitseva Sevettijärven museoerikoiskoe. Kyseinen erikoiskoe on avattu yleisölle 7.1.2026 ja varsinaista avajaistapahtumaa tullaan viettämään myöhemmin tämän vuoden aikana osana inarin kunnan 150-vuotisjuhlatapahtumia.

Sevettijärven erikoiskokeen valintaperusteeksi kerrotaan sen ainutlaatuinen luonne. Erikoiskokeen lähes 100 kilometrin pituus yhdistettynä ankaraan pakkaseen on luonut ainutlaatuisen yhdistelmän.

Sevettijärvi museoerikoiskoe

Mobilian mukaan Sevettijärvellä sattui paljon ulosajoja, mutta katsojia oli harvakseltaan. Tämän johdosta autokuntien oli vaikea saada apua. Ensimmäisen vuoden jälkeen tulentekovälineet määrättiinkin pakolliseksi turvallisuusvälineeksi kyseiselle pikataipaleelle. Ensimmäisellä järjestämiskerralla vuonna 1969 eräs keskeyttänyt autokunta oli joutunut polttopuiden puutteen vuoksi polttamaan omat renkaansa pysyäkseen lämpiminä. Oletettavasti renkaat tuleen sytyttämällä, ei siis ”kumia polttamalla” sanan varsinaisessa merkityksessä.

Sevettijärven museoerikoiskokeesta kertova näyttely löytyy Sevetin Baari & Guesthousen tiloista.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Erikoiskokeita ei saa museosaliin

Erikoiskoe ei ole ainoastaan tie mutkineen ja suorineen. Mobilia huomauttaa, että kyseessä on paikkaan, maisemaan ja paikalliseen historiaan sidottu kokonaisuus jonka siirtäminen museosaliin ei onnistu. Museoerikoiskoe-konsepti laajentaakin Mobilian Rallimuseon toiminnan valtakunnalliseksi kokonaisuudeksi.

Museoerikoiskokeen kerrotaan olevan museaalisesti tutkittu ja tuotettu kohde, joka kertoo monipuolisella sisällöllään rallin historiasta tapahtumien syntypaikoilla.

Vuosien 2026-2027 aikana museoerikoiskokeita tullaan nimeämään tietysti myös Ouninpohjan alueella.

Uuden museoerikoiskoe-verkoston kerrotaan tuovan suomalaisen rallihistorian alkuperäisille tapahtumapaikoille ja osaksi paikallista maisemaa Suomen eri kolkissa. Erikoiskoeverkoston tavoitteena on ralliautoilun kulttuuriperinnön säilyttämisen lisäksi tukea paikallista identiteettiä, yhteisöllisyyttä ja matkailua. Kohteet valitaan alueilta, joilla rallilla on vahva historiallinen merkitys. Mobilian mukaan pitkällä aikavälillä tarkoituksena on luoda pohja myös matkailullisille kokonaisuuksille.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat