4.5.2025

Maistiainen: Dongfeng Nammi Box – taas uusi kiinalaismerkin pikkuauto

Kuva Tuomas Rajala

Halvat sähköautot ovat tulleet hyökyaaltona Suomen automarkkinoille. Tällä kertaa asialla on Dongfeng.

Dongfeng kuuluu valtio-omisteisiin kiinalaisyhtiöihin, ja nyt jättivaltio haluaa valloittaa Euroopan pienellä Nammi Boxilla. Aivan yksinkertaista se ei tule olemaan, sillä nyt tuote ei aivan täytä odotuksia.

Nammi Box on muodollisesti pätevä sähköauto, joka näyttää vähän Minin ja Smartin sekoitukselta. Kiinnostavinta autossa on kuitenkin sen hinta. Halvimmillaan Dongfengin pikkuauto maksaa 24 900 euroa. Se on siis Suomen halvimpia sähköautoja.

Paperilla moni asia on kunnossa: WLTP:n mukaista toimintamatkaa on 310 km ja kulutus kohtuullinen 15,7 kWh sadalla kilometrillä. Totuus on kuitenkin hieman toinen, sillä realistinen sähkörange on kevätkelissä noin 250 km jos sitäkään.

Nammi Boxin akku on 40 kW, eli pitkälti vastaava kuin muissakin halpiskilpailijoissa. Lataus ei ole erityisen nopea, mutta tämän kokoisella akulla se ei ole suuri ongelma. Maksiminopeus on 60 kW, mikä kyllä toteutuu muutamassa plusasteessa hyvin. Sisäinen laturi on 6,6 kW.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Viidelle hengelle, mutta ei oikeasti

Dongfeng on pienikokoinen kaupunkiauto viidelle kyytiläiselle. Sisätilat ovat yllättävän hyvät, mutta viidelle autoa ei oikeasti voi suositella kuin hätätapauksessa.

Kun auto on kiinalainen, voi olettaa, että tietoviihdepuoleen on kiinnitetty erityistä huomiota. Näin on myös Dongfengin kohdalla. Keskikonsolin näyttö on kookas, toimiva ja helppokäyttöinen. Samoin kontrollit. Auto tuo mieleen Smartin, sillä hallintalaitteet ja näytön graafiset animaatio-kikkailut ovat varsin tutun oloisia.

Nammi Boxissa on monta positiivista seikkaa, mutta yksi kauheus, joka meinaa pilata ajokokemuksen lähes kokonaan. Ohjaustuntuma on suorastaan kammottava. Tuntuu siltä, että ohjausakseli on upotettu paksuun hunajaan, ja se on alkanut jo vähän jähmettyä. Ohjaus tahmaa pahemman kerran.

Palaamme tarkempiin ajofiiliksiin piakkoin, sillä kerrankin käsissä on automalli, joka poikkeaa lähes kaikista muista markkinoilla olevista. Toki ei välttämättä hyvässä.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat