Kummastelimme BMW R 1200 RT:n kehnoa ajotuntumaa – syy piileksi mustissa ja pyöreissä

Kuva Jari Saarentaus & Tuomas Rajala

Käyttötestipyörämme BMW R 1200 RT on osoittautunut erinomaiseksi valinnaksi etenkin pidemmille siivuille, mutta keula on tuntunut alusta alkaen hieman kummalliselle.

”Black & Round Pirelli” vastaa Juha Kankkunen toimittajan rengasuteluihin klassikkohaastattelussa. Mukana on vahvaa iroaniaa, sillä etenkin rallihommissa renkaalla on äärimmäisen suuri merkitys. Sama pätee moottoripyöriin, vaikka ei maailman huipulla ajettaisikaan.

Käyttötestissä oleva BMW R 1200 RT ei ole tuntunut ajossa aivan siltä kuin suuren matkapyörän pitäisi. Suuntavakavuudessa ei ollut merkittävää ongelmaa, mutta pyörä tuntuu jatkuvasti hieman hermostuneelta. Se reagoi tien uriin herkästi ja vaati kuljettajalta ylimääräistä huomiota ja etenkin keulan käytös on hieman levotonta. Helpoin tuntumaa on kuvata niin, että kaikki ei ole ollut aivan jiirissä.

Aluksi epäilykset kohdistuvat BMW:n Telelever-keulaan. Rakenteen tarjoama ohjaustuntuma poikkeaa perinteisestä teleskooppihaarukasta, eikä etupään käytös välttämättä tunnu ensimmäisillä ajokerroilla täysin luontevalta. Vähitellen alkaa kuitenkin vaikuttaa siltä, ettei kyse ole pelkästään Teleleverin ominaisuudesta.

Katse kääntyy renkaisiin. Pyörän alla ovat Metzeler Roadtec Z8 -renkaat, jotka ovat pintapuolisella tarkastelulla katsottuna vielä ihan kohtuullisessa kunnossa. Myyjän mukaan ne olivat myyntihetkellä pyörineet pyörän alla vasta pari tuhatta kilometriä, joten vaihtaminen ei ostohetkellä tai hieman myöhemmin käynyt edes mielessä. Kunnes kummalliset oireet nousivat uudelleen esiin.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Metzelerit ovat pahan alku

BMW:n alla olleet Metzeler Roadtec Z8 -renkaat ovat jo silmin nähden käytetyt, mutta varsinainen ongelma ei ollut kulutuspinnan vähäisyydessä. Kyse on enemmänkin siitä, miten renkaat ovat kuluneet.

Kulutuspinnan kuvioiden reunoihin on muodostunut selviä korkeuseroja. Pykälöityminen tuntuu sormella ja erottui jopa valokuvissa. Epätasainen kuluminen muuttaa renkaan profiilia ja sitä, kuinka rengas liikkuu kallistuksesta toiseen. Se myös reagoi herkemmin uriin ja epätasaisuuksiin.

Renkaat ovat myös huomattavan äänekkäät, mikä on kummallinen oire. Ajossa kuuluva rengasmelu on niin selvää, ettei sitä voi enää pitää pelkkänä ominaisuutena. Epätasaisesti kuluneet kuvion reunat ovat todennäköisesti ainakin osasyyllisiä meluun, mutta ilmiö toistui myyjän mukaan uusillakin renkailla.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 8 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat