14.3.2017

Bürstnerin ensiesittely Suomessa: kompakti Averso-matkailuvaunu

Bürstner Averso

Kevään matkailuvaunu-uutuus on kevyt Bürstner Averso. Auton vetokyvyksi riittää 1 500 kiloa.

Matkailuvaunuvalmistaja Bürstner tuo kevään kunniaksi Suomen markkinoille erän Averso-matkailuvaunujaan. Ensimmäisessä aallossa luvassa on 490 TL –erillisvuodemalli ja sivuttaisella parivuoteella varustetun 490 TS –malli. Maahantuojan mukaan mallisto täydentyy vielä kesän kuluessa kerrosvuodemalleilla  510 TK ja 570 TK.

Bürstner Averso -matkailuvaunun vakiovarusteluun kuuluu nestekiertoinen lämmitys ja mukavuutta osaltaan kohentava lattialämmitys, mutta myös muuta: alumiinivanteet, valkoinen sileä ulkopelti ja ikkunallinen asunto-osan ovi.

Suomeen tuotavissa malleissa on ajaton ruskean sävyinen istuinverhoilu, led-valaistus sekä korkeakiiltoiset kaapistojen ovet.

Lisäksi molemmissa ensimmäisessä aallossa esiteltävissä malleissa on suihkuvarustelu sekä 12 V -sähköistyspaketti.

Bürstner Averso

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Auton vetokyvyksi riittää 1 500 kiloa

Eniten potentiaalisia asiakkaita ilahduttanee tieto siitä, että vetoauton vaatimukset ovat maltilliset. Kevyen rakenteen ansiosta Averso 490 TL ja 490 TS-vaunuissa  auton vetokyvyksi riittää 1 500 kg.

Maahantuoja kertoo, että AL-KO-alustainen Averso on varustettu AKS-varmuuskytkimellä, mikä vaimentaa vaunun heilahtelua ja takaa osaltaan turvallisemman ja rauhallisemman matkustamisen.

Molempien mallien hinta varusteltuna on 29 900 euroa.

Ensimmäiset Averso-vaunut ovat saapuneet maahantuojalle ja esittely käynnistyy huhtikuun alussa.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat