30.4.2026

Miksi autoharrastajat eivät enää kiinnosta vakuutusyhtiöitä?

Teksti Markus Nieminen
Kuva Moottorin arkisto

Kuinkas tässä kävikään – tuliko keski-ikäisistä autointoilijoista ryhmä, jonka toiveet ja tarpeet eivät kiinnosta vakuutusyhtiötä?

Muistan, kun meitä istui neljä pitkän linjan autoharrastajaa ja keräilijää kahvipöydässä. Puhe kääntyi vakuutusasioihin. Keskustelu rönsyili ja arvioimme ryhmäämme vakuutusyhtiön asiakkaina. Teimme muun muassa gallupin siitä, kuinka paljon kukin maksaa vuodessa vakuutusmaksuja. Kun oikein kaivoimme asiaa, itse kultakin löytyi aika paljon vakuuttamista. Tässä ryhmässä tulos oli noin 3 000 euroa.

Jokaisella jo hyvään keski-ikään ehtineellä autoharrastajalla oli asunto (tyypillisesti omakotitalo), useita autoja ja vähintään yksi moottoripyörä. Osalla oli kesämökki ja vene, useimmilla matka- ja tapaturmavakuutus. Lisäksi oli vakuutuksia lapsille tai lemmikeille.

Nuoruuden huuma vauhtiin ja vaaralliseen elämään oli haihtunut jo aikoja sitten. Ryhmäläiset olivat sitä mieltä, että vahinkojakaan ei ole sattunut enää pariinkymmeneen vuoteen. Kaikki tavalliseen asumiseen ja elämiseen liittyvät laskut pystyimme maksamaan ajallaan. Pidimme ryhmäämme hyvinkin tavoiteltavana asiakasryhmänä.

Paljonko meitä vanhojen autojen ja/tai moottoripyörien kanssa puuhastelevia hörhöjä sitten on? Se onkin vaikeampi kysymys. Määrä riippuu pitkälti siitä, miten tämä ”hörhö” määritellään. 30 000 ei liene liioiteltu luku, jos otetaan huomioon Moottorin julkaisemat arviolaskelmat harrasteajoneuvojen kokonaismäärästä, joka voi yltää jopa 200 000 ajoneuvoon.

Hanki rajaton lukuoikeus

Haluatko jatkaa lukemista?

Autoliiton jäsenenä saat rajattoman pääsyn kaikkiin Moottori+ -sisältöihin.

Jäsenenä saat nämä edut ja paljon muuta

Moottori

Moottori+ -sisältöjen lukuoikeus ja painettu lehti 8 kertaa vuodessa.

Tiepalvelu

Autoliiton Tiepalvelu turvaa Plus- ja Premium-jäsenten matkan Suomessa ja ulkomailla.

Kommentit (1)

  • SEPPO KOPONEN

    Hyvä nosto! Itseänikin on huolettanut 26 vuotta vanhan ”kesäauton” kohtelu mahdollisen vahinkotapauksen yhteydessä. vakuutusmaksut sinänsä pysyvät kohtuullisina, kun auto on enimmän osan vuotta seisonnassa tallissa.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat