30.9.2025

Rallimuseon vitriini on täynnä muistoja juhlarallista, jota ei koskaan tullut

Kuva Rikhard Wacker

Elokuussa 2020 oli määrä ajaa Jyväskylän rallin 70-vuotisen taipaleen juhlakilpailu. Yksi maailmanlaajuinen pandemia pilasi kuitenkin juhlat.

Jyväskylän Suurajot, Rally of the Thousand Lakes, 1000 Lakes Rally, Neste Rally Finland ja Secto Rally Finland – Keski-Suomen sorateillä on ajettu vuosikymmenten aikaan rallia monella eri nimillä.

Ensimmäinen Jyväskylässä järjestetty ralli nähtiin jo vuonna 1951, ja sen puuhamiehenä toimivat Autoliiton edeltäjänä toimineen Autoklubin Jyväskylän paikallisosasto. Syyskuun ensimmäisenä päivänä ajettu kilpailu käsitti vain kaksi erikoiskoetta, mutta mukaan saatiin heti 26 autokuntaa.

Vuoden 1951 rallin reitti kulki ensiksi Rovaniemen kääntöpisteelle ja siitä takaisin etelään Kajaanin ja Kuopion kautta. Erikoiskokeista ensimmäinen ajettiin Kuopiossa ja toinen Jyväskylässä Yliopistonkadulla, jossa järjestettiin 250 metrin kiihtyvyys- ja jarrutuskoe. Ensimmäiseksi Jyskälän kuninkaaksi kruunattiin Arvo Karlsson autonaan Austin A90 Atlantic.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

EM-osakilpailusta MM-sarjan vakipaikaksi

Jyväskylän rallista tuli lopulta jokavuotinen tapahtuma, joka kehittyi vuosi vuodelta. EM-osakilpailun titteli rallille saatiin ensimmäistä kertaa vuonna 1959.

Rallin maailmanmestaruussarjan puolella taas Jyväskylä on kuulunut kilpailukalenteriin lähes joka vuosi siitä lähtien, kun valmistajien MM-sarja käynnistyi vuonna 1973 ja kuljettajien kuusi vuotta myöhemmin.

Ainoat poikkeukset ovat olleet vuosi 1980, jolloin kilpailtiin vain kuljettajien MM-pisteistä sekä vuosi 1995, jolloin MM-ralleissa oli sovellettu vuorottelujärjestelmä, minkä takia Suomen ralli oli vuonna 1995 vain kaksilitraisten kaksivetoisten autojen MM-osakilpailu.

Juhlaralli numero 70

Vaikka täysiä MM-karkeloita ei ole joka vuosi Jyväskylälle saatukaan, tapahtuma on silti järjestetty uskollisesti vuodesta toiseen ensimmäisen vuoden 1951 rallista alkaen. Tästä seurasi se, että loppukesästä 2020 olisi ollut määrä juhlia suurieleisesti Jyväskylän rallin seitsenkymppisiä.

Jyväskylän rallia pidetään usein Suomen suurimpana urheilutapahtumana, joten ei ole suinkaan yllättävää, että uuden rallin valmistelu aloitetaan jo kauan aikaa ennen varsinaista tapahtumaviikonloppua. Näin tehtiin myös vuoden 2020 rallin osalta ja hehkutukset tulevasta juhlarallista aloitettiin jo syksyllä 2019.

Vaan harvapa meistä olisi tuolloin osannut kuvitella sitä, mitä maailmalla tulee tapahtumaan seuraavan vuoden aikana. Koronaviruspandemia levisi nopeasti ja sulki koko maailman maaliskuusta 2020 alkaen, jonka jälkeen tapahtumia toisensa perään jouduttiin perumaan tai siirtämään myöhempään ajankohtaan.

Myös Jyväskylän MM-ralli jäi koronapandemian jalkoihin. Kesäkuussa 2020 jouduttiin tekemään kivulias päätös, jonka myötä rallia ei ajettaisi pandemian vuoksi lainkaan. Näin ollen suurten panostusten juhlaralli jäi lopulta tapahtumatta.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Rallimuseossa esillä muistoja peruuntuneesta rallista

Rallin peruminen oli rallitapahtumalle kallis, mutta väistämätön päätös. Sen seurauksena pääsylipputulot jäivät luonnollisesti saamatta, mutta tapahtuman järjestely oli ehtinyt sekin jo niellä paljon rahaa.

Konkreettinen esimerkki turhiksi käyneistä valmisteluista löytyy Kangasalan Mobilian autokylän Rallimuseosta, jossa esillä on juhlarallia varten tehtyjä rallipasseja. Neste Rally Finland 2020 -tapahtumaa varten ehdittiin tehdä kymmeniä tuhansia rallipasseja, joita ei koskaan päästy pujottamaan rallifanien kauloihin.

Vuoden 2020 rallipassit kävivät turhiksi viimeistään siinä vaiheessa, kun Neste ilmoitti vetäytyvänsä rallin nimisponsorin paikalta.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat