27.9.2025

Huutokauppahelmet: Steve McQueenin entinen ’52 Hudson

Kuva RM Sotheby's

Näyttelijälegenda Steve McQueenin viimeisiä käyttöautoja oli tämä vaaleanvihreä Hudson Wasp.

Yhdysvaltalainen näyttelijä Steve McQueen (1930-1980) muistetaan useammastakin ratin takana tehdystä roolityöstä. McQueenin nimi linkittyy vahvasti tummanvihreään Ford Mustang fastbackiin (elokuvasta Bullitt) tai Porscheihin (elokuvassa Le Mans), eivätkä moottoripyörätkään olleet näyttelijälle vieraita. Siviilissä ja erityisesti elämäntaipaleensa loppupuolella McQueen kuitenkin huristeli tällä vähän rauhallisemman näköisellä ajokilla, nyt huutokaupattavalla vuoden 1952 Hudson Waspilla.

Wasp oli myös Hudson-automerkin loppupään tuotantoa. 1900-luvun alkupuoliskon ajan toiminut autonvalmistaja sulautui 50-luvulla muodostettuun American Motorsiin, joka koostui Hudsonista ja Nash-Kelvinatorista, ja vuonna 1957 Hudsonien valmistus loppui. Tämä 52-mallinen, vuonna 1951 valmistettu Wasp on puolestaan ensimmäistä vuosimallia, ja huutokauppailmoituksessa kerrotaan sen voimalinjan olevan ruudikkaammasta päästä.

Kaikki Waspit olivat kuutoskoneisia, eikä 262-kuutiotuumaisella koneella varustettua Super Wasp -tehomallia saanut vielä mallivuonna ’52, mutta auto on aikoinaan tilattu paremmin virtaavalla ns. Power Dome -sylinterinkannella ja tuplakaasareilla. Vaihteisto on nelivaihteinen Hydramatic, sekin lisävarustelistalta.

Kuva: RM Sothebys/ Barbara Minty McQueen

1970-luvun lopulla näyttelijätähti Steve McQueen sairastui vakavasti ja vuosi 1980 jäi hänen viimeiseksi elinvuodekseen. McQueenin lesken mukaan pariskunta ajeli tällä Hudsonilla, käyden kirkossa ja Santa Paulan lentokentän hallissa, jossa Steve piti autojaan. Parissa säilyneessä kuvassa McQueen pesee letkulla hallin edustaa ja kertoman mukaan pariskunta asustelikin tuolla hallilla vuosina 1979-1980. Hudsonin perä näkyy kuvassa taustalla.

Auto myytiin McQueenin jäämistön huutokaupassa vuonna 1984, mutta tähtihistoriasta huolimatta – tai juuri sen takia – autoa ei ole ylirestauroitu ja siinä näkyy rehellinen patina. Hieman kolhuinen ja sopivasti nuhruinen vaaleanvihreä Wasp näyttää siltä, kuin kuuluisa omistaja olisi lykännyt sen parkkiin ennen menehtymistään, ja parissa nurkassa on jopa ruostetta. Mittarissa on reilut 60 tuhatta mailia.

Wasp on ollut vuosikymmeniä Petersenin automuseon kokoelmissa Los Angelesissa ja se kaupataan RM Sotheby’sin tapahtumassa 9. lokakuuta. Autolla ei myöskään ole mitään pohjahintaa, ja sen arvioidaan menevän kaupaksi noin 40-60 tuhannen dollarin hintaan.

Toisaalta arviossa lienee reipas osa Hollywoodin taikaa, toisaalta kyseessä on hieno, tärvelemätön säilymä sellaisesta 50-luvun autokalustosta, joka ei ole aivan kaikille tuttu. Hudsonin 50-luvun alun NASCAR-menestyskin oli kirjoittajalle entuudestaan tuntematonta, vaikka auton mallivuonna 1952 Hudsonin ratissa voitettiin leijonanosa kaikista ajetuista kisoista ja mestaruuksia sateli vuodet 1951-1953.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat