23.12.2025

Päivän kuva: unohda piparkakkutalo – täältä tulee offroadhenkinen piparijeeppi

Kuva Sini Ylivakeri

Piparitalon tekeminen on yksi joulunajan perinteisimmistä puuhista. Välillä on kuitenkin hauskaa poiketa kaavasta ja toteuttaa jotakin hieman erilaista piparitaikinasta.

Piparijeepin esikuvana toimi luonnollisesti allekirjoittaneen oma Jeep Cherokee vuosimallia 1994. Tutun auton muodot ja yksityiskohdat tarjosivat luontevan lähtökohdan, ja onhan kyseinen Jeeppi kuitenkin lähes yhtä neliskanttinen kuin perinteinen piparitalo.

Askarteluun kului yksi ilta. Piirsin ensin paperille kaikki osat, kuten sivuprofiilin, katon, konepellin jne. Sitten leikkasin mallipalat ja asetin ne valmiiksi kaulitun piparitaikinan päälle, josta kaiversin palat veitsellä mallin reunoja pitkin.

Maasto-osa oli hyvin vapaalla kädellä muotoiltu litteä alusta. Raaputin renkaanjäljet pikkulusikalla, ja käsin muovasin piparimaaston hieman epätasaiseksi. Lisäksi tein erillisinä kappaleina pari piparikuusta ja -kiveä.

Kun palat oli paistettu ja ne olivat jäähtyneet, oli aika ruveta kasaamaan. Liimasin leivontaliimalla ensin piparijeepin osat yhteen, jonka jälkeen aloin työstämään maastoa. Sulatin suklaata, jonka levitin renkaanurille ”mudaksi”. Lakukarkista tuli kaatunut puunrunko. Lumikuorrute maahan ja puihin syntyi valkoisesta koristelumassasta ja tomusokerista.

Jeepin koristeluun käytin edellä mainittuja aineksia, joiden lisäksi renkaiden kohdalle liimasin mustat ja pyöreät salmiakkikarkit sekä etu- ja takavaloiksi suklaarakeet. Lopuksi asetin piparijeepin paikoilleen, kiipeämään piparikivelle.

Kokonaisuus oli ennen kaikkea hauska irtiotto perinteisestä piparirakentamisesta ja samalla kunnianosoitus omalle harrastukselle. Projekti ei vaatinut erikoistyökaluja tai harvinaisia aineksia, vaan lähinnä aikaa, mielikuvitusta ja ripauksen kärsivällisyyttä.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat