23.12.2025

Koeajo: Polestar 2 – kakkonen on ykkönen

Kuva Tuomas Rajala

Polestarin ensimmäinen suuren yleisön sähköauto saa miedon kasvojenkohotuksen.

Volvosta omaksi merkikseen irtautunut Polestar on noussut lyhyessä ajassa etenkin suomalaisten autoilijoiden sydämen valituksi. Polestar 2 on myynyt meillä hyvin, sillä auto on merkijn muuhun mallistoon verrattuna suhteellisen järkeväksi hinnoiteltu Premium-auto.

Kakkonen on ollut markkinoilla vuodesta 2020 alkaen, ja nyt on pienimuotoisen päivityksen aika. Vuoden 2026 Polestar 2 tarjoaa uutta lähinnä akkuteknologian näkökulmasta.

Pieniakkuisen Polestar 2:n patteri on tätä nykyä 70 kWh, jonka ansiosta WLTP-vertailuluvun mukainen toimintamatka kasvaa 554 kilometriin yhdellä latauksella. Keskikulutus on 14,9-15,8 kWh sadalla kilometrillä riippuen muun muassa rengastuksesta.

Lisääntyneen toimintamatkan ohella latausnopeus ottaa kaivatun harppauksen. Aiemmin 135 kW latausnopeus on nostettu parhaimmillaan 180 kW:iin, mikä nopeuttaa pikalatausta tuntuvasti. 10–80 prosentin varaus saavutetaan parhaimmillaan 26 minuutissa.

Koeajettu hinnat alkaen versio kulkee nimellä Standard range single motor. Tämä tahtoo sanoa, että voimalinjasta irtoaa 200 kW (272 hv) ja 490 Nm. Yksinäinen sähkömoottori on sijoitettu taka-akselille, jota työntää tehoa takapyörille.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Hyvää ja huonoa

  • Voimalinjan toiminta
  • Alustaj ja jarrut
  • Tyylikäs ulkomuoto
  • Ahdas oviaukko

Voimaa takavetoisesta löytyy mukavasti, eikä koeajolla juuri ilmennyt tilannetta, jossa sitä olisi tullut kaivanneeksi selkeästi lisää. Takaa potkiva Polle on kiivas tapaus, sillä sataseen kiihdytellään 6,5 sekunnissa.

Voimannälkäisille tehokkaampikin vaihtoehto on toki tarjolla, ja samalla vetotapa muuttuu nelikoksi. Nelivetoinen Performance-versio kellottaa 350 kW (476 hv) ja 740 Nm. Näillä lukemilla kakkonen sysää ahnaasti, ja kiihtyvyyslukemasta napataan pois reilut kaksi sekuntia. Tuolloin 0–100 km/h lukema on 4,2 sekuntia.

Sporttia peliin

Polestar 2 on aina flirttaillut urheiluautomaailman kanssa. Kaikki tehoversiot ovat olleet sporttisia pelejä, ja ajettavuus on ollut linjassa tehoreservin kanssa. Alusta on vakionakin dynaaminen tapaus, mutta Performance-version kohdalla pampuiksi vaihtuvat tarkasti säädettävä Öhlinsit.

Jarrut ovat kaikissa malleissa jopa ylimitoitetut, sillä ne ovat Brembon käsialaa. Kookkaat satulat ja levyt tarjoavat pysäytystehoa, jollaista harvassa autossa on vakiokuosissa.

Uutuuslistalle laitetaan myös entistä sulavammin toimiva tietoviihdejärjestelmä, jonka nopeus on luonnollisesti tervetullutta. Uuden prosessorin ansiosta homma pelittää jouheammin.

Myös äänentoistoon on laitettu lisäpaukkuja. Bowers & Wilkinsin tekemä audiojärjestelmä koostuu 14 kaiuttimesta, jotka tarjoavat kieltämättä hyvän audiokokemuksen. Järjestelmässä on reippaasti potkua, mikä miellyttää etenkin musadiggareita.

Ulkoisesti uudistunutta kakkosta ei juuri erota aiemmasta. Vuosi 2026 tuo mukanaan uusia värejä, joista yksi esimerkki on koeajettu Dune. Hiekkaväri sopii auton muotoihin mukavasti, ja on linjassa Polestarin tuoreen brändin kanssa. Myös vanneoptiot ovat lisääntyneet.

Vaikka Polestar 2:n päivitys on varsin ujoa sorttia, on pakko todeta, että akun ja latausnopeuden päivitys on hyvä asia. Kaikein lisäksi ruotsalaiskiinalaisen valmistajan sporttisin malli on edelleen relevantti ja näyttävä tapaus. Aina kaikkea ei kannata korjata, jos asiat eivät ole vialla.

Polestar 2

SÄHKÖAUTO, takaveto
200 kW (272 hv), 490 Nm

Akku 70 kWh
Lataus Type 2: 11 kW (3 x 16 A)
CCS: 180 kW

WLTP-kulutus 14,9-15,8 kWh / 100 km
toimintamatka 554 km

Suorituskyky 0–100 km/h 6,5 s
huippunopeus 205 km/h

Mitat
Pituus 4 606 mm
Leveys 1 859 mm
Korkeus 1 473 mm
Akseliväli 2 735 mm
Tavaratila 405 l

Omamassa 2 180 kg
perävaunu 1 500 / 750 kg

Euro NCAP 5 tähteä (2021)

Takuu 2 v
ajoakku 8 v / 160 000 km

Hinta alkaen 48 500 €

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat