13.1.2026

Huhuista tuli totta, Emirates todellakin avaa Helsingin-reittinsä lokakuusta 2026 alkaen Airbus A350 -kalustollaan

Kuva Emirates, Benjamin Helander

Erään maailman arvostetuimman lentoyhtiön koneet aloittavat liikennöinnin Dubaista Helsinkiin 1. lokakuuta 2026 alkaen, ja reitti on jokapäiväinen sekä ympärivuotinen. Kyseessä on jo toinen merkittävä reitinavausuutinen Helsinkiin parin päivän sisällä.

Kuten Moottori jo 22. helmikuuta viime vuonna kirjoitti, Yhdistyneiden Arabiemiirikuntien arvostetun lippulaivalentoyhtiön Emiratesin uskottiin olevan suunnittelemassa reittiä solmukohdastaan Dubaista Helsinkiin. Totta tästä huhusta ei lopulta ehtinyt tulla vuoden 2025 puolella, mutta nyt siitä on tullut.

Emirates tiedottaa verkkosivuillaan avaavansa odotetun Helsingin-reittinsä 1. lokakuuta 2026 alkaen.

Kyseessä on jo toinen merkittävä reitinavausuutinen Helsinki-Vantaalle vain parin päivän sisällä, sillä myös Kiinan suurin ja maailman neljänneksi suurin lentoyhtiö China Southern Airlines viestitti vasta eilen aikovansa lanseerata reitin Pekingistä Helsinkiin, joskaan sen ajankohta ei ole vielä tiedossa.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Merkittävä avaus Helsinki-Vantaalle

Dubai International on ajoittain jopa maailman vilkkain lentoasema, ja Dubain emiraatin lippulaivalentoyhtiö Emirates yksi maailman suurimmista ja tunnetuimmista lentoyhtiöistä. Emirates operoi yli 150 kohteeseen maailmalla ainoasta solmukohdastaan Dubaista käsin.

Helsinki on tähän asti ollut ainoa pohjoismainen pääkaupunki pienen ja syrjäisen Reykjavíkin ohella, jonne Emirates ei ole verkkoaan levittänyt. Eräs yhtiön pääkilpailijoista, naapurimaa Qatarin Qatar Airways, on kuitenkin lentänyt Helsinkiin syksystä 2016 lähtien, tosin nykyisin sen kaikki lennot Dohasta Helsinkiin ovat allianssikumppani Finnairin operoimia.

1. lokakuuta 2026 ei tule olemaan suinkaan ensimmäinen kerta, kun Emiratesin kone Helsinkiin laskeutuu. Viime vuoden puolella parikin yhtiön konetta toi Arabiemiirikuntien valtionjohtoa Helsinkiin. Myös yhtiön Airbus A380 on joskus tehnyt suunnittelemattoman välilaskun Helsinkiin.

Emirates saapuukin Helsinkiin Qatar Airwaysin suoraksi kilpailijaksi. Finnairillekin yhtiö on tietyssä mielessä kilpailija, ja suora sellainen ainakin Helsinki-Dubai-reitillä. Tässä tapauksessa ero on kuitenkin se, että Finnairille tulikuumista kesistään tunnettu Dubai on talvikauden kohde, kun taas Emiratesin reitistä tulee ympärivuotinen.

Aiemmin Helsingistä Dubaihin on lentänyt vähän aikaa suoraan Emiratesin rinnalla toimiva halpalentoyhtiö Flydubai sekä toinen halpalentoyhtiö Norwegian, joka ei tällä hetkellä pysty kapearunkokoneillaan reittiä järkevästi operoimaan Helsingin ja Dubain välillä käynnissä olevien muutaman sodan vuoksi. Emirates varsin todennäköisesti pääsee lentämään Helsinkiin suorinta reittiä eli Iranin ja Venäjän yli. Tässä tapauksessa oikaisusta saatava kilpailuetu ei tosin ole läheskään yhtä suuri kuin Kaukoidän reiteillä.

Emiratesin reitinavausuutista voidaan pitää omanlaisenaan "sulkana hattuun" Helsingin ja koko Suomen lentoyhteyksille. Emirates avaa suoralla reitillään Helsingistä Dubaihin lukuisia uusia reittimahdollisuuksia ympäri maailman suomalaisille, ja yhtä lailla parantaa yhteyksiä Suomeen kymmenistä potentiaalisista maailman maista.

Oli Dubai sitten määränpää tai vaihtokenttä, Emiratesin asiakkaat pääsevät nauttimaan yksinoikeudella kentän terminaalista 3, joka oli valmistuessaan maailman suurin rakennus ja edelleen maailman suurin terminaalirakennus 1,7 miljoonan neliömetrin pinta-alallaan.

Päivittäinen ja ympärivuotinen Emiratesin lento Dubaista Helsinkiin tullaan tuntemaan tunnuksella EK167. Sen lähtöaika Dubaista on aamulla kello 8.45, ja saapuminen Helsinkiin iltapäivällä kello 14.55. Paluulento EK168 puolestaan lähtee Helsingistä kello 16.45, laskeutuen Dubaihin kello 00.20 seuraavan vuorokauden puolella.

Reitille odotetusti uutuuskone Airbus A350

Emiratesin tällä hetkellä reilun 270 koneyksilön vahvuinen laivasto on yhtiön 40-vuotisen historian ajan koostunut pelkästään laajarunkokonetyypeistä, joilla lennetään niin lähikohteisiin, kuten alle tunnin matkan päässä sijaitsevaan Bahrainiin, kuin kauas Australiaan tai Yhdysvaltain länsirannikolle asti.

Yhteensä 73 Airbus A350:n ohella Emirates on tilannut matkustajakonelaivastonsa uudistamiseksi 35 kappaletta Boeing 787 Dreamlinereita sekä peräti 270 kappaletta Boeing 777X -uutuusjättejä.

Jonkin aikaa Emiratesin laivasto koostui pelkästään Airbus A380 -"superjumboista", joita yhtiö käyttää aivan eri tavalla kuin mikään muu lentoyhtiö sekä erinomaisesta työjuhdasta Boeing 777:sta, mutta reilut vuosi sitten yhtiö vastaanotti ensimmäisen Airbus A350 -koneensa.

Tahti on ollut kova, sillä tähän päivään mennessä A350:siä on yhtiön laivastossa jo 16 kappaletta kaikkiaan 73 tilatusta yksilöstä. Ne kaikki edustavat samaa, lyhyempää A350-900-runkovarianttia, kuin Finnairinkin A350-yksilöt.

Tältä näyttää Emiratesin A350:n Economy-luokassa.

Emirates sijoitti ensimmäiset A350:nsä lähinnä lyhyille keskipitkille reiteille, eikä ensimmäisissä yksilöissä ole edes miehistön lepotiloja. Nyttemmin Emirates on vastaanottanut myös A350 "ULR"- eli Ultra Long Range -varianttia, joista löytyvät miehistön lepotilat ja hieman väljemmin konfiguroitu matkustamo, ei kuitenkaan lisäpolttoainekapasiteettia, kuten Singapore Airlinesin tai Qantasin tulevissa "oikeissa" A350ULR:issä. "ULR:n" myötä Emirates on jo pystynyt korvaamaan A350:llä janoisemmat Boeing 777-200LR:t reitillään Australian Adelaideen. Se lentää A350:llä jo myös toista varsin pitkää reittiä Kanadan Montrealiin.

Pohjoismaisista pääkaupungeista Emirates lentää A350:llä Kööpenhaminaan ja Osloon. Myös Helsingin-reitti tulee tästä uutuuskoneesta hyötymään, kuten jo lähes vuoden takaiset huhut osasivat kertoa.

Tällainen on puolestaan tunnelma uudessa, kehutussa Premium Economyssa.

Emirates on vienyt A350:ssään koneen matkustamon räätälöinnin melkeinpä äärimmilleen, luoden matkustajille oman tavaramerkkinsä mukaisen luksusta huokuvan matkustuskokemuksen.

Isona poikkeuksena muihin operoimiinsa konetyyppeihin Emirates ei siis kuitenkaan ole tuonut A350:eensä ykkösluokkaa. Sen sijaan koneissa on tasokkaimpana matkustusluokkana 32-paikkainen Business-luokka rivikonfiguraatiolla 1-2-1. Busineksen perässä on pieni Premium Economy -luokka, ja loppuosa koneen matkustamosta koostuu Economy-luokasta.

Emiratesin A350:n Business-luokka on koneen korkein matkustusluokka ykkösluokan puuttuessa. Täälläkin kuitenkin nautitaan tilasta, palvelusta ja lie-flat-istuimista.

Jo Economy-luokan lipun hinnalla matkustaja pääsee nauttimaan 4K-tasoisista kosketusnäyttöruuduista lukuisine viihdetoimintoineen yli 6 500 kanavalla.

Emiratesin A350-yksilöistä löytyy kahta eri matkustamokonfiguraatiota. "ULR"-koneet ovat 298-paikkaisia, kun taas lyhyiden ja keskipitkien reittien koneet ovat 312-paikkaisia. Ero selittyy Economy- ja Premium Economy -istuinten erilaisista painotuksista matkustamossa.

Lisäksi A350:stä löytyy 16 tonnin lentorahtikapasiteetti, jota Emiratesin rahtitytäryhtiö Emirates SkyCargo hyödyntää. Emirates huomauttaa tiedotteessaan tämän hyödyttävän myös Suomen ja Yhdistyneiden Arabiemiirikuntien erinomaisia kauppasuhteita.

Lähteet: Emirates, Planespotters.net

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat