10.7.2026

Noin vuotta ennen kuin Finnair ottaa upouuden Embraer E195-E2:n käyttöönsä, Luxair on tuonut tyypin säännölliseen liikenteeseen Helsinki-Vantaalle

Kuva Benjamin Helander

Luxair lentää Luxemburgista Helsinkiin kahdesti viikossa uunituoreella konetyypillä, joka on mullistamassa sen ja monen muunkin lentoyhtiön liiketoimintamallin.

Siitä on pian vuosi, kun kuulimme uutisen Luxairin reitinavauksesta Helsinki-Vantaalle, ja näin suoran yhteyden muodostumisesta Helsingin ja Luxemburgin välille. Välissä toki tuli uutinen myös siitä, että Finnair on Luxairin ohella avaamassa saman reitin eli aiemmin pitkään suorana kokonaan operoimatonta reittiä operoikin nyt kaksi lentoyhtiötä. Näin voi käydä, jos kaksi eri lentoyhtiötä on tahoillaan huomannut samaan aikaan saman markkinaraon kahden kohteen välillä.

Luxemburgin suurherttuakunta on jo itsessään mielenkiintoinen matkakohde, mutta Luxairilla on tavoitteenaan houkutella myös vaihtomatkustajia lentämään Helsingistä Luxemburgin kautta reittiverkostonsa muihin kohteisiin sekä toisin päin.

LX-LEB on heinäkuun 2026 tilanteessa kokonaista kolme kuukautta vanha koneyksilö.

Luxairin viime kesän isojen reitinavausuutisten takana ja mahdollistajana oli tieto yhtiön uuden investoinnin, Embraer E195-E2:n käyttöönotosta vuoden 2026 puolella. Luxair aikoo korvata E195-E2:lla koko De Havilland Canada Dash 8 -koneista koostuvan potkuriturbiinilaivastonsa, ja siirtyä pelkästään suihkukoneoperaattoriksi. E195-E2:n ohella Luxairin laivastosta tulee jatkossakin löytymään Boeing 737 -koneita, tuoreimpana 737 MAX 8:aa.

Luxair otti vastaan brasilialaisvalmistajalta ensimmäisen tilaamistaan kuudesta E195-E2:sta vuoden 2025 loppupuolella, ja se asetettiin liikenteeseen kuluvan vuoden alusta. Kesäkuuhun mennessä koko alkuperäinen neljän koneen tilaus on täytetty, kahden koneen lisätilauksen täyttyessä vuoden 2027 puolella.

Finnair on tilannut minimissään 18 kappaletta ja enintään jopa 46 kappaletta tätä Embraerin huipputaloudellista uutuuskonetta. KUVA: Embaer

Samoihin aikoihin myös Finnairin on määrä vastaanottaa Norran operoitavaksi ensimmäinen E195-E2:nsa. Täsmälleen sama konetyyppi toimittaa siis nyt säännöllistä liikennettä Helsinkiin toisen lentoyhtiön väreissä. Aiemmin myös KLM Cityhopper sekä valkovenäläinen Belavia ovat käyttäneet tyyppiä lentäessään Helsinkiin. Lisäksi E195-E2:n lyhyempirunkoinen sisar, E190-E2, on nähty Helsinki-Vantaalla norjalaisen Widerøen väreissä, myös operoimassa Finnairin lentoja wet lease -pohjalta.

Lisää Finnairin merkittävästä konetilauksesta ja tästä markkinoiden suuresti himoitsemasta uutuuskonetyypistä voi lukea tästä artikkelista.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Maanantaisin ja torstaisin

Luxair operoi Helsingin-reittiään kahdesti viikossa, nimittäin maanantaisin ja torstaisin.

Lento LG5401 Luxemburgista Helsingin suuntaan on varhainen aamulento, lähtien aikataulun mukaan kello 6.00 paikallista aikaa ja ollen perillä Helsingissä kello 9.30 meikäläistä aikaa. Kääntö Helsingissä on tyypillisen nopea, sillä lento LG5402 lähtee Helsingistä Luxemburgiin kello 10.20, ollen perillä kello 11.55 paikallista aikaa. Lentoaika on täten 2 tuntia 30 minuuttia.

Luxairin E195-E2:t on varustettu konetyypille aika tyypillisellä, 136-paikkaisella, yhden luokan matkustamolla. Näissä koneissa matkustamon rivikonfiguraatio on 2+2 eli kaikilla matkustajilla on aina joko ikkuna- tai käytäväpaikka.

Luxair käyttää E195-E2:ta Helsingin-reitin ohella jo varsin monella muulla reitillä. Kohteita esimerkiksi Italiassa ja Espanjassa on monia, ja lentävät Luxairin E195-E2:t jo Pohjois-Afrikkaankin asti.

Luxair ei kuulu mihinkään lentoyhtiöallianssiin, mutta se on mukana Lufthansa Groupin Miles & More -kanta-asiakasohjelmassa.

Luxair on tällä tietoa yksi kolmesta uudesta lentoyhtiöstä Helsinki-Vantaalla vuoden 2026 aikana. Kaksi muuta ovat kiinalaisjätti China Southern Airlines ja toinen puolestaan lokakuussa reittinsä avaava dubailaissuuruus Emirates.

Lähteet: Luxair, Planespotters.net, Aeroroutes

Tiesitkö, että Helsinki-Vantaalta on olemassa nyt jo kaksi välilaskullista yhteyttä Lontoon keskustassa sijaitsevalle London City -lentoasemalle?

Lufthansa jättää jäähyväiset kaikkien aikojen pisimmälle Airbus-konetyypille – se on myös tuhkapilven kestävä ja kaksikerroksinen… ainakin WC:iden osalta

Saudiarabialainen Riyadh Air tähtää Emiratesin ja kumppaneiden suurimmaksi päänsäryksi – kuinkahan tulokas selviää ensimmäisestä omasta päänsärystään?

Espanjan kuningas saapui Suomeen 35 vuotta vanhalla, todellisella Airbus-harvinaisuudellaan – valtionpäämiehet kuuluvat itse asiassa sen viimeiseen käyttäjäkuntaan

Koeistuttu: Emiratesin Airbus A350 saattaa hyvin olla tällä hetkellä maailman hienoin liikennelentokone, vähintäänkin ilman ykkösluokkaa painivien sarjassa

Tiedätkö kikan, jolla lentomatkustuksesta saa siedettävää – ellei peräti mukavaa?

Emiratesin Suomen maajohtaja: ”superjumbo A380:n Helsingin-reitille tuomisen mahdollisuutta ei kannata sulkea pois”

Vähintään vuosikymmenen suurin lentoreittiuutinen Suomessa on täyttä totta, kun kaikkien aikojen ensimmäinen lento EK167 laskeutui Helsinki-Vantaalle

Embraerin E2-sarjan hienoon lentotietokoneeseen iski lukuisia lentoja perunut GPS-häiriö – Finnairin tuleviin uutuuskoneisiin vika ei varmastikaan ehdi vaikuttaa

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat