17.12.2025

Päivän kuva: tästä hinausautosta ei katkennut runko, vaikka se voi siltä ensiksi näyttää

Kuva Teppo Vesalainen
Taittuvarunkoinen MB Sprinter kiinnittää ihmisten huomion lastaus- ja purkutilanteissa.

Tämä hinausauto todella kääntää katseita. Jännä runkorakenne helpottaa sekä lastausta että purkua ahtaissa paikoissa.

Tällä kertaa päivän kuvana on Hinausautokeskuksen Mercedes-Benz Sprinter -hinausauto, jonka ikuistin kuvaan operaatio Lumihiutaleen valtakunnallisessa yhteislähdössä 13.12. Tampereella. Autossa on saksalaisen Algeman rakentama päällirakenne.

Toisin kuin monissa ns. liukulavamallisissa hinausautoissa on totuttu näkemään, tässä ei lava liu’ukaan auton päältä pois vaan auton runko taittuu niin, että lavan takareuna laskee lähes maahan. Lavan sisältä liukuvat sitten lyhyet rampit, joita pitkin lavan ja maanpinnan väliin jäävä pieni porras saadaan helposti ylitettyä.

Kun runkoa on taitettu niin, että lavan takareuna on lähes maassa, saadaan viimeinen kynnys hävitettyä lavan sisältä liukuvilla ajorampeilla.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Monia etuja

Tällaisen taittuvarunkoisen auton keskeisin etu on, että se saadaan lastattua selvästi perinteistä liukulava-autoa pienemmässä tilassa. Liukulava-auton kanssa toimittaessa pitää hinausauton ja kyytiin otettavan auton väliin jäädä aina lavan pituuden verran tyhjää tilaa. Varsinkin kaupunkiympäristössä, kaikissa paikoissa, tämä ei läheskään aina toteudu.

Päivän kuvassa esitelty taittuvarunkoinen auto peittoaa myös kantavuudessa monet kokoluokkansa perinteisemmät hinausautomallit. Kyseisen Mersun kantavuus on nimittäin yli 3000 kg, mikä on lähes tonnin enemmän kuin monissa vastaavissa liukulava-autoissa.

Hinausautokeskukselta saatujen tietojen mukaan kyseiset autot ovat olleet erittäin luotettavia ja kuljettajat niihin oikein tyytyväisiä. Erikoiskiitokset automalli saa ajettavuudestaan sekä polttoainetaloudestaan, minkä vuoksi niitä käytetäänkin paljon myös pidemmillä keikoilla.

Vain yksi auto kyytiin kerrallaan – eikä sitäkään ojasta

Kuten jokaisessa automallissa, myös tässä ”Päivän kuvassa” esitellyssä, on omat huonot puolensa:

Sillä ei ensinnäkään pysty kuljettamaan kuin yhtä autoa kerrallaan, ellei ota erillistä autotraileria perään. Trailerin käyttö taas edellyttäisi kuljettajalta kyseisen yhdistelmän kuljettamiseen tarvittavaa ajokorttia pelkän C-kortin sijaan.

Myöskään ojasta nostoihin tämä auto ei sovellu, koska kyseistä päällirakennetta ei ole tarkoitettu sellaiseen käyttöön. Suoraan vetoon auto periaatteessa soveltuu, mutta käytännössä, nostettaessa autoja ojasta tielle, joudutaan usein vetämään erilaisista kulmista. ”Normaaleissa hinausautoissa” on lavalla ohjurit, joiden kautta tällainen vinssaus onnistuu, sekä erityisesti talvikeleillä tarvittavat tassut, joilla varmistetaan auton paikallaan ja pystyssä pysyminen vinssauksen aikana. Päivän kuvassa esitellyn auton kevyeen päällirakenteeseen kummatkaat edellä mainituista eivät kuulu.

Persoonallinen olemus kerää huomiota

Kieltämättä auto on aika huvittava näky runko taitettuna ja pistää tuolloin kyllä silmään sellaistakin ohikulkijaa, joka ei muuten kovin auto-orientoitunut olisikaan.

Kyseisellä automallilla ajavat kuljettajat saavatkin lastaus- ja purkutilanteissa säännöllisesti vastailla ohikulkevien ihmetteleviin kysymyksiin, kuten ”Katkesiko siitä runko?”.

Hinausautokeskus on yksi Autoliiton hinauskumppaneista. Kyseessä on suomalainen perheyritys, joka tarjoaa hinaus- ja tiepalvelua pääkaupunkiseudun lisäksi Lahdessa, Kuopiossa, Jyväskylässä, Hämeenlinnassa, Mikkelissä, Tampereella sekä Porissa.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat