Käytetyt erikoisuudet: Lancia Thema 8.32 – italialainen loistoauto Ferrarin sydämellä

Kuva Nettiauto

Lancia Theman 1980-lukuinen huippumalli varustettiin Ferrarilta kotoisin olleella 32-venttiilisellä V8:lla - siitäpä selitys erikoiselle mallimerkinnälle.

Ferrari ei myynyt neliovista sedania ennen Luce-täyssähkömallin esittelyä, keväällä 2026. Neliovisten mallien sijaan Ferrareita on saanut nelipaikkaisina coupeina, ja olipa avomallin Mondialissakin takapenkki jo 1980-luvulla. Ferrari-sedania havittelevalle lähin vastine lienee ollut Lancian valmistama, V8-moottorinen Thema 8.32.

Thema oli yksi 80-lukuisista Tipo 4-yhteistyömalleista, joita olivat myös Fiat Croma, Alfa Romeo 164 sekä Saab 9000. Lancian edustaja oli vielä siitä lystikäs malli, että sitä sai varsin kattavalla moottoripaletilla koko valmistushistoriansa ajan: Croman kanssa jaetun ”Lampredi” Twin Cam -neloskoneen lisäksi Themaan saattoi valita kaksi täysin eri veekuutosta, aluksi Peugeot-Renault-Volvo -yhteistyömoottori PRV V6:n sekä myöhemmin Alfa Romeolta lainatun Busso-kuutosen. Näistä ensimmäinen moottori tuotti vaatimattomat 150 hevosvoiman tehot, kun taas Busson tehot pidettiin maltillisessa 175 hevosvoimassa: todennäköisesti siksi, ettei Thema veisi samalla moottorilla myydyltä Alfa Romeo 164:ltä asiakkaita, ja myöskin siksi, että Themalle oli tarjolla myös todellinen huippumalli.

Thema 8.32 leivottiin yhdistämällä Ferrarin ”Dino”-moottorin 32-venttiilinen, kahdeksansylinterinen versio ylelliseen sedan-koriin, johon kuului joko alcantara- tai Poltrona Frau:n kattava nahkasisusta ja jalopuuviimeistely tuomaan loistokasta fiilistä. Jopa Theman vanteetkin muotoiltiin näyttämään hieman ferrarimaisilta, kuten myös kojelauta ja mittaristo. Takaspoileri piiloutui takakontin kanteen silloin, kun sitä ei tarvittu.

Fiatin Centro Storico -historiaosasto on ladannut YouTubeen useita tyylikkäitä mainosfilmejä konsernin historiasta. Thema 8.32:n mainosklippi henkii ajankuvan lisäksi tiettyä juhlamokka-tunnelmaa. Tekijöiden moottori?

”Lancia by Ferrari” -tekstillä koristeltu moottori oli todellakin Ferrarin V8, mutta sitä kasasi tätä tarkoitusta varten moottoripyörävalmistaja Ducati. 308- ja Mondial -mallien V8 oli teknisesti lähimpänä tätä moottoria, mutta kampiakselin tyyppi vaihtui Lanciassa ns. crossplane-malliseksi Ferrarien flatplane-kampiakselin sijaan, mikä vaikuttaa moottorin tyypilliseen saundiin sen käyttöominaisuuksien lisäksi. Automaattivaihteistoa ei tarjottu lainkaan.

Thema sai vuonna 1988 kasvojenkohotuksen, ja 8.32 säilyi tuotannossa tälläkin keulalla, 1990-luvun puolelle. Viimeinen kevyt malliuudistus tehtiin vuonna 1992, jolloin 8.32 tipautettiin pois valikoimasta. Themaa valmistettiin vielä vuoteen 1994, ja sen korvasi aikanaan Lancia Kappa. Myös pelkällä k-kirjaimella markkinoitua Kappaa myytiin myös Alfa Romeon V6-moottorilla, mutta ei enää Ferrarin V8:lla.

Kaikki 8.32-mallit tuottivat yli 200 hevosvoiman tehot, mikä on tietysti erinomainen lukema 1980-luvun urheilulliselle sedanille, mutta Tipo 4-sisaruksista löytyi helposti kovempiakin koneita. "Katiton" Thema 8.32 oli 215-hevosvoimainen ja myöhempi katalysaattorimalli 205-hevosvoimainen, mutta 24-venttiilinen Alfa Romeo 164 V6 ylsi yli 230 hevosvoimaan. Ja mikäli nelosmoottori riitti, sai Saabilta 9000:een 2.3-litraisen turbomoottorin jopa 225-voimaisena. Saabilla tunnetusti kaavailtiin myös omaa V8-moottoria, mutta yhden valmistuneen 9000 V8-prototyypin lisäksi Thema 8.32 on ainoa Tipo 4-sarjan auto, jota on valmistettu kahdeksansylinterisellä moottorilla. Se lienee myös ainoa etuvetoinen auto, jossa on Ferrari-sukuinen moottori.

Thema 8.32:ta on Suomessa jokunen kappale. Yksi, erityisen vähän ajettu ja siistikuntoinen on tupsahtanut myyntiin Lempäälässä, ja se on väriltään ehkä parhaiten tähän malliin sopiva metallinhohtoinen Rosso Winner. Auton mittarissa on vasta 112 000 kilometriä, mikä on pitänyt myös sisustan hienokuntoisena. Tässä autossa on Alcantara-penkit täysnahkasisustuksen sijaan, mutta kojelauta ja ovipahvit ovat silti nahkaiset, kuten kuuluu. Monessa 8.32:ssa kojelaudan mittarikoppa tuppaa kärsimään aurinkosta, mutta tässä yksilössä se on säilyttänyt muotonsa. Toisaalta huoltohistorian mainitaan olevan osittainen, mikä taannee jatkossa hyvät suhteet Ferrarien sielunelämän tuntevaan mekaanikkoon – tai sellaiset suhteet pitäisi vähintään muodostaa, että Thema pysyy arvoisessaan iskussa. Auto on katsastettu viimeksi loppuvuodesta 2024, eli tämän ajokauden se on vielä toistaiseksi skipannut.

Thema 8.32 on niin erikoinen luomus, että sen klassikkostatus on käytännössä taattu. Siinä yhdistyvät italialaisten yritysjohtajien tarpeiden mukaan suunniteltu edustusauto ja heidän unelmiensa mukaan suunniteltu V8-moottori, samassa autossa.

(Lähde: Nettiauto.com)

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat