13.12.2025

Kaupunginvaltuusto päätti, autoilijat kiittävät: Helsingin satamatunneli toteutuu

Kuva Moottorin arkisto

Tunnelin on määrä siirtää valtavat määrät rekkarallia pois Jätkäsaaren pullonkaulasta Länsisataman laivaliikenteen kasvaessa entisestään.

Helsingin kaupunginvaltuusto on istunnossaan 10.12.2025 hyväksynyt äänin 49 - 36 satamatunnelin asemakaavan. Tämä tarkoittaa, että Helsingin sataman merkittävien uudistushankkeiden vaikutukset kaupungin liikenteelle saadaan minimoitua.

Taustalla tässä ovat tuloillaan olevat mittavat muutokset Helsingin sataman linjaliikennejärjestelyissä. Kuten Moottori on aiemminkin uutisoinut, Helsingin satama aikoo lähivuosina keskittää kaiken Tukholman-liikenteen Katajanokan terminaaliin ja kaiken Tallinnan-liikenteen puolestaan Länsiterminaaliin. Tämä tarkoittaa, että Silja Linen laivat muuttavat Olympiaterminaalista Katajanokalle ja että Viking XPRS muuttaa Länsiterminaaliin.

Rakennushankkeiden puolesta tämä tarkoittaa, että Katajanokan terminaalia laajennetaan, ja että myös Länsiterminaalissa ovat mittavat uudistushankkeet tulossa ja osittain jo käynnissäkin.

Länsiterminaaliin odotetaan siis pelkästään Viking XPRS:n myötä kahta miljoonaa lisämatkustajaa, 60 000 lisärekkaa ja 300 000 -henkilöautoa. Tämän lisäksi Tallinnan liikenteen ennustetaan pitkällä aikavälillä kasvavan vielä merkittävästi nykytasosta, joka on jo nyt yhteensä 7,5 miljoonaa matkustajaa, 300 000 rekkaa ja lähes miljoona henkilöautoa vuosittain.

On siis selvää, että tämän mittakaavan autoliikenteen hoitaminen Jätkäsaaren kaltaisen pullonkaulan kautta kaipaa lisäapua.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Tunnelin kaivuu määrä aloittaa vuonna 2028

Satamatunneli tulee siis siirtämään valtavan määrän satamaliikennettä pois Länsisataman nykyisiltä ulosmenoväyliltä, jolloin laiva-aikataulujen mukaisten ruuhkapiikkien pitäisi huomattavasti hellittää Jätkäsaaren maantieteellisesti haastavilla kulkuväylillä.

Nyt kun kaupunginvaltuusto on näyttänyt vihreää valoa satamatunnelille, se siirtyy kehitysvaiheeseen, jonka päätyttyä, arviolta vuonna 2027, Helsingin satama tekee siitä vielä investointipäätöksen. Satamatunnelin rakentaminen toteutetaan allianssimallilla, jossa tilaaja, suunnittelijat ja rakentajat muodostavat yhden tiimin.

Nyt alkavan kehitysvaiheen jälkeen saamme tietää satamatunnelin kustannustavoitteen sekä tietenkin sen, mistä mihin ja mitä kautta tunneli tulee tarkalleen kulkemaan.

Lähde: Helsingin satama

Kommentit (1)

  • ESA SAIRIO

    Satamatunnelin tekeminen on erinoaminen asia. Lisäksi pitää tehdä Keskustatunneli Länsiväylältä Lahden moottoritielle.

    Sen sijaan tunneli Tallinnaan on järjetön ja ylikallis idea, puhumattakaan tunnelista Ruotsiin. Korostan tässäkin muutamaa muuta liikenteeseen liittyvä asiaa:

    1. ”Tunnin junasta” tulee luopua ja sijoittaa näin säästetyt miljardit tieverkon parantamiseen ja pieneltä osin nykyisen rataverkon parantamiseen. 90% liikentestä kulkee kumipyörillä! Myös Suomen huoltovarmuus mahdollisia kriisitilanteita ajatellen paranee kun nykyistä tie- ja rataverkkoa parannetaan.

    2. Nyt kun EU:ssakin onneksi päätetään tai on jo päätetty, että polttomoottoriautoja saa valmistaa vuoden 2035 jälkeenkin, on syytä poistaa heti autovero kaikilta henkilöautoilta Suomessa. Tämä parantaa liikenneturvallisuutta ja vähentää päästöjä.

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat