26.11.2024

Lumimyräkät tietävät lentojen myöhästymisiä

Kuva Marko Jokela

Kun kiitotietä aurataan, joutuvat lentokoneet odottamaan vuoroaan.

Kun lunta tulee taivaan täydeltä, tietää se lukuisia työtunteja Helsinki-Vantaan lentoaseman kiitoteiden kunnossapidosta vastaaville työntekijöille. Helsinki-Vantaalla on kolme kiitotietä, jotka ovat 60 metriä leveitä ja 3–3,5 kilometriä pitkiä.

Finavia vastaa kiitoteiden auraamisesta, ja voimakkaan lumisateen aikana kiitotie voidaan joutua auraamaan kaksikin kertaa tunnin aikana. Kun kiitotietä aurataan, se ei ole lentoliikenteen käytössä eli lentokoneet joutuvat odottamaan vuoroaan. Tämän vuoksi vilkkaasti liikennöidyillä kentillä, kuten Helsinki-Vantaalla, lähtevien ja saapuvien lentojen määrää voidaan tämän takia joutua vähentämään, mikä aiheuttaa myöhästymisiä.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kiitotien sulkeminen harvinaista

Kiitotien sulkeminen sääolosuhteiden takia on Suomessa erittäin harvinaista, mutta turvallisuuden takaamiseksi myös tämä toimenpide voidaan joutua tekemään. Yleensä kiitotien sulkemista joudutaan harkitsemaan silloin, kun jäätävä tihku ja alijäähtynyt vesi tekevät kiitotien pinnat erittäin liukkaiksi.

Runsas lumisade haastavaa

Helsinki-Vantaan lentoaseman kunnossapitopäällikkö Pyry Pennanen Finavialta kertoo Moottorille, että vilkkaimpien tuntien aikana, kun lentoja lähtee ja saapuu paljon, runsas lumisade aiheuttaa sen, että lennot joutuvat välillä odottamaan vuoroaan. Pennasen mukaan on normaalia, että hyvin talvisissa olosuhteissa lentoaseman eri toiminnot kestävät hieman pidempää kuin kesäkelillä.

– Kaikista tärkeintä on varmistaa, että toiminta on turvallista, hän painottaa.

Lentoliikennettä voidaan joutua rajoittamaan myös hyvin voimakkaan tuleen tai liukkauden takia. Lisäksi talvikaudella lentokoneille joudutaan tekemään jäänpoistoa ja moottorien sulatusta ennen lennon lähtöä, ja matkatavaroiden luovutuksessa voi esiintyä viiveitä, koska matkatavaroiden kuljettaminen asematasolta terminaaliin on lumen takia normaalia hitaampaa. Lentoyhtiöt vastaavat matkatavaroista.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Mikä Finavia?

Lentoasemayhtiö Finavia Oyj kehittää Suomen lentoasemaverkostoa, johon kuuluu Helsinki-Vantaan lentoaseman lisäksi 19 alueellista lentokenttää.

Finavian lentoasemien kautta matkusti viime vuonna noin 18,3 miljoonaa matkustajaa – heistä valtaosa eli 15,3 miljoonaa käytti matkallaan Helsinki-Vantaan lentoasemaa.

Suomen päälentoasema on Pohjois-Euroopan keskeinen kaukoliikenteen solmukohta eritoten Euroopan ja Aasian välillä. Vuonna 2023 Helsinki-Vantaan kautta kulkevista lentomatkustajista 88 prosenttia oli kansainvälisen liikenteen matkustajia.

Lue lisää

Japan Airlines lentää nyt kuukauden ajan joka päivä Helsinkiin Boeing 777-300ER:llä – yhteensä päivittäisiä suoria lentoja Helsingin ja Tokion välillä on peräti kolme edestakaista

FedEx palauttaa kolmimoottoriset lentokiellon jälkeen liikenteeseen, joten ainakin yksi Suomen entisistä MD-11-koneista päässee vielä kerran tositoimiin

Qatar Airways tekee paluun Helsinki-Vantaalle myös omilla koneillaan – syksystä alkaen siis jo kaksi Lähi-idän jättiä kilpailemassa Helsingin herruudesta

Finnair sanoi hyvästit yhdelle laajarunkokoneistaan – Airbus A330 OH-LTN on poistettu laivastosta yli 16 vuoden jälkeen

ULCC-operaattori Spirit Airlines on lentoliikenteen kriisin toinen uhri – vaarallinen yhdistelmä vaanii nyt myös joitain eurooppalaisyhtiöitä

Finnair vahvistaa – viime elokuussa siipeensä saanut Airbus A350 OH-LWH palaa kesäkaudella liikenteeseen noin vuoden seisonnan jälkeen

Söpöysvaroitus! Maailman pienin kaupallinen suihkukone puhkuu ilmaan Helsinki-Vantaalta

Tämän lähemmäs tuskin tulemme pääsemään hävittäjän ohjaamista – ainakaan Moottorin käyttötestissä

Planeetan kahden suurimman lentoyhtiön yhdistymistä on nyt väläytetty – tuloksena olisi ylijättiläinen 2 800 lentokoneella ja yhteensä 200 vuoden historialla

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat