13.5.2026

MG 3 takaisinkutsutaan penkin pettävistä kiinnityksistä

Kuva Euro NCAP
MG 3 Euro NCAP takaisinkutsu

MG on julkaissut takaisinkutsukampanjan, jossa tarkistetaan ja korjataan MG 3:n istuinkiskoissa havaitut puutteet.

Viime vuoden Euro NCAP -törmäystestitulosten kummallisuuksiin kuului MG 3. Kiinalainen kompaktiauto selvitti useimmat turvallisuustestit moitteetta, ansaiten autolle neljä tähteä. Asiasta koitui kuitenkin Euro NCAP:ille pieni tenkkapoo, sillä osana osittaista etutörmäyskoetta (MPDB) kuljettajan istuimen toinen kiinnityskisko irtosi auton lattiasta. Seurauksena testinukke kärsi merkittäviä vammoja reisiluuhunsa jouduttuaan eteenpäin niin sanotusti "kierteellä". Samalla ohjauspyörän turvatyynyn rakenne oli vajavainen, sillä testinukke kärsi pohjaamisvammoja myös päähän. Kriittisen rakenteen pettäminen ei kuitenkaan ollut Euro NCAP:in viime vuoden säännöissä piste- tai arvosanamenetystä varten.

MG on kuitenkin julkaissut takaisinkutsun, jossa ennen elokuuta 2025 valmistetut autot pyydetään korjaamokäynnille istuinrakenteen päivittämistä varten. MG on tiettävästi jo ottanut yhteyttä niihin omistajiin, joiden autoa takaisinkutsu koskee. Takaisinkutsukampanja on omistajalle maksuton ja se kattaa MG 3:n molemmat voimanlähdeversiot. Takaisinkutsukampanja on jo aiemmin nähty muun muassa Australiassa ja Etelä-Afrikassa.

– Tämä oli vakava turvallisuuspuute, jonka Euro NCAP löysi, ja olemme ilahtuneita tavasta, jolla MG Motor on vastannut siihen, kommentoi Euro NCAP:in testausohjelman johtaja Aled Williams.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat