15.8.2026

Koeajo: Isuzu D-Max – vaivaton ja väkevä kuormajuhta

Kuva Marko Jokela

Japanilainen automerkki on pätevä lava-autojen taitaja, jonka uutuus vakuuttaa koeajossa – kiitos uuden dieselmoottorin.

Uuden Isuzu D-Maxin valtteja on aiempaa 1,9-litraista dieselmoottoria puhdikkaampi ja vääntävämpi 2,2-litrainen dieselmylly. Ja kun vääntöä löytyy heti alakierroksilta lähtien, on Isuzun lava-autolla vaivatonta edetä.

Japanilaisen kuormajuhdan valttina on myös aiempaa jämäkämpi runkorakenne, jonka pituussuuntainen jäykkyys tuo ajoon suuntavakautta.

Monelle tuntemattomaksi jääneen japanilaismerkin uutuuden valtteja on myös sen hinta. Isuzu D-Max -malliston edullisin versio on markkinoiden – tämän hetken – edullisin lava-auto.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Yllättävän henkilöautomainen

Ajettavuus on yllättävän henkilöautomaista, josta kiitos kuuluu luontevalle ajotuntumalle, loogiselle ohjausvasteelle, miellyttävästi murahtelevalle dieselmoottorille ja eritoten uudelle kahdeksanloviselle jouheasti pelittävälle automaattivaihteistolle. Herkkua on mukautuva vakionopeudensäädin. Turvallisuutta tuovia avustimiakin on mittava katras.

Ajolinja pysyy matka-ajossa suunnassaan ja ohjaus keskittää mukavasti. Toisaalta alustaratkaisu eli jäykkä taka-akseli yhdistettynä lehtijousiin tarkoittaa epätasaisemmilla osuuksilla pintakovuutta.

Kulmikkuutta ajoon tuo myös yli kolmimetrinen akseliväli, autoa ei ole ihan ketterää viikkailla pysäköintilokoseen kadun varrella. Onneksi kookkaat sivupeilit suovat laajan näkökentän.

Sisätilat ovat henkilöautoihin verrattuna karut ja kulmikkaat, muovisetkin, mutta on miellettävä, että koeajossa on työkalu. Kosketusnäyttö saisi olla kookkaampi.

Istuimet ovat perushyvät, mutta turhan pehmeät. Säätövivullisten istuinten säätövarojen suhteen jää toivomisen varaa. Reisitukea saisi olla enemmän.

Kaappariovet aukeavat sisäkahvasta helposti ja riittävän avaralle, jotta etuistuinten takainen tavaratila on hyödynnettävissä.

Väkevyys vakuuttaa

Isuzu D-Maxin konepellin alla möyrii väkevä ja vääntävä 2,2-litrainen dieselmoottori. Se saa käskyttäjänsä vaivatta pauloihinsa. Voimanlähde on valmistajalleen kunnia-asia, onhan Isuzu dieselmoottorien valmistajana maailman suurin.

Tällä autolla ajaisi työmaalle mielikseen. Lava-autolla on erittäin vaivatonta edetä niin kevyellä kaasulla kaupunkijonotteluissa kuin matka-ajossa maantiellä tai mäkisillä soratieosuuksilla.

Vetokykyä kuormajuhdalla on mukavat 3 500 kiloa.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Hyvää ja huonoa

  • Väkevä dieselmoottori
  • Automaattivaihteisto
  • Vetokyky
  • Malliston versiorunsaus
  • Käytettävyys
  • Etuistuimet
  • Ajoittainen pintakovuus
  • Pienehkö kosketusnäyttö
  • Hinta varusteltuna ja henkilöautona

Etenemiskykyä riittää

Uusi automaattivaihteisto on ollut suosittu, mutta maahantuojan kertoman mukaan noin joka kymmenes asiakas valitsee lava-autonsa noin kolme tuhatta euroa edullisempana manuaalivaihteisena versiona. Tuolloin vaihteita on kuusi.

Kookkaat 18-tuumaiset renkaat ja kunnollinen maavara sekä neliveto takaavat, että työjuhdalla eteneminen hoituu varmasti myös haastavimmissa olosuhteissa kuten talven lumipöperöissä ja liukkailla.

Neliveto on kytkettävissä sähköisesti nopealle tai hitaalle ja takatasauspyörästön lukkokin löytyy. Takatasauspyörästön mekaaninen lukko on vakiona paitsi edullisimmalla varustetasolla. Nopea neliveto on käytössä kytketysti 100 km/h -nopeuteen asti.

Maavaraa on tarjolla 24 sentin verran.

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos päättyy

Suomessa kätevä lavakate

Isuzu D-Max -malliston hintahaitari alkaa 39 890 eurosta, jolloin kyse on manuaalivaihteisesta Regular Cab -versiosta.

Koeajossa on suosituin koriversio Space Cab, muut vaihtoehdot ovat Regular Cab ja Double Cab. Koeajossa on varustetasojen keskimmäinen ja suosituin versio, jolloin hinta ilman lisävarusteita on 47 990 euroa.

Koeajoyksilössä on lisävarusteita yli 8 000 eurolla, joista tyyrein on Suomen sääolosuhteissa hyvinkin perusteltu lavakate (lisävarusteen veroton hinta 4 515 euroa), jonka käytettävyyttä lisääviä ominaisuuksia ovat ylösnousevat ja takareunasta aukeavat sivuikkunat sekä ylösaukeava takaikkuna. Autoyksilön hintaa nostavat myös kovamuovinen mutta kuljetustarpeisiin kätevä lavakaukalo sekä vetokoukku.

Lavan kulmissa on jämäkät sidontalenkit. Käytettävyyttä lisää, että takaluukku ei avattaessa römähdä vaan laskeutuu tyylikkään pehmeästi kiitos lisävarusteisen hidastimen.

Näillä eväin koeajoauto maksaa 56 740 euroa.

Auto on kaksipaikkaisena pakettiautoksi rekisteröity ja verotettu, mutta jos valitsee taakse lisäistuimia eli auton viisipaikkaisena Double Cab -henkilöautona, nousee hinta melkoisesti välille 63 990–73 990 euroa.

Yrityskäytössä voi kiinnostella myös viisipaikkainen Double Cab autoverottomana kevytkuorma-autona.

Huoltoväli on tyypillinen 15 000 km / vuosi. Takuu on 5 vuotta tai 100 000 km.

Isuzu D-Max Space Cab TDi 4WD 8AT LX

Dieselmoottori 2 164 cm3, 4 sylinteriä, 8-v. automaattivaihteisto, takaveto, kytkettävä neliveto

120 kW (163 hv) / 3 600 r/min

400 Nm / 1 600–2 400 r/min

WLTP-kulutus (yhd.) 9,2 l/100 km

CO2-päästöt 241 g/km

Huippunopeus 180 km/h

Mitat

Pituus 5 280 mm

Leveys 1 870 mm

Korkeus 1 790 mm

Akseliväli 3 125 mm

Euro NCAP 5 tähteä (2022)

Lavan suurin pituus 1 834 mm

Lavan suurin leveys 1 530 mm

Omamassa 2 090 kg

Perävaunumassa jarrullinen/jarruton 3 500 / 750 kg

 

Takuu 5 vuotta / 100 000 km

 

Hinta alkaen 42 390 €

Koeajoauton hinta 56 738 €

Kommentoi artikkelia

Luetuimmat